Jóbarátommal szeretjük egymást csipkedni a lokalizáció/globalizmus kérdéskörében, vagyis hogy jó-e nekünk a homogenizálódás, a feltétel nélküli nyitás, és hogy ezt elleneznünk vagy alkalmazkodnunk kellene inkább.
Abban nagy egyetértés van az LMP-n belül is, hogy a plázáknak, a multiknak a befolyása veszélyes mindannyiunkra és terjeszkedésükkel hozzájárulnak Földünk feléléséhez. Egy ennél sokkal megosztóbb kérdés a helyi pénz esete, mely lényegében egy olyan valuta, mely szabadon átváltható az országos pénzre, ellenben értéke a helyi függvények szerint változik értéke (vagyis ha jól megy a helyi kereskedelem (pl. kistérség), akkor az értéke magasabb is lehet a könyezetéénél), és elsősorban helyben lehet vele fizetni. Ezt természetesen nem úgy kell elképzelni, hogy helyben pénzt veretünk vagy nyomunk, utalvány vagy kártya formájában járhatna, és a helyi kiskereskedelemben lehetne használni. Ennek kétségtelen előnye, hogy a helyben megkeresett javak (vagy esetleg a segély) egy része nem vándorol el és nem járul hozzá a térség (vagy a multikon keresztül az ország) elszegényedéséhez.
Hátránya, ha helyben csak fogyasztás van és nincsen termelés, a pénz értéke gyengül és mindenkinek érdeke lesz azt minél előbb a nagyobb valutába átváltani, vagyis a helyi pénz felszámolja önmagát. Kérdés, hogy egy elgyengült helyi pénzt átvenne-e az állam, lásd beengednének-e bennünket az euró zónába, hiszen adósságunkkal gyengítjük azt más erős erős pénznemekkel (yen, dollár, frank) szemben.
Azt látom, hogy a forinttal mindenki elégedetlen, a két nagypárt az euró, a Jobbik a helyi pénzek felé húz, az LMP-ben ez a kérdés még nem dőlt el. Nem tudni, mit hoz a jövő, de aki ezt ki szeretné deríteni, az ne a C című animében keresse a megoldást. :)
Végeztem.
Utolsó kommentek