Úgy vélem, ez az 1% nem csak adónk lehúzásában juthatna szerephez, hanem a magyar politikai paletta megszínesítésében is. Vélhetően kedvenc diktátoraink nem ebbe az irányba kívánnak elindulni, hanem az egyéni jelöltekre koncentráló, kevés választókerülettel operáló, a kc gyűjtésre (ami eleve egy f@szság) időt alig hagyó rendszerre.
De azért gondoljuk csak végig. Jelenleg 5% a bejutási küszöb, amit a legtöbb kispárt nem tud elérni, főleg miután a szövetség rádupláz a bejutási küszöbre (aki követte az áprilisi választásokat, tudhatja, hogy a Fidesz-KDNP-nek 10%-ra volt szüksége), így annak gyakorlati haszna csak a kispárt-nagypárt szövetségben adódik. Ez megmutatkozik a választói magatartásban is, hiszen miért szavaznék a Magyar Borbarát Pártra, ha tudom, a bejutásuk esélytelen? Amint viszont lehetőség nyílik a rétegpártoknak is a bejutásra, egy új korszak kezdődik, hiszen a nagypártok támogatóinak egy része (és vélhetően az el nem menők nagy része is) melléjük állna.
Az 1%-ot viszont fontosnak tartom, mert egy 0,0000001%-os támogatottságú szerv gyanús, hogy megélhetésből akar a parlamentbe jutni, nem társadalmi támogatottsága révén.
Másik fontos dolognak tartom, hogy az ilyen diktatórikus állapotokkal szemben legyen Felsőház, amelynek jelöltje nem lehet olyan személy, aki párt tagja volt az elmúlt 4 évben. A Felsőházban helyet foglalnak a magyar egyházak (nem a Fidesz által most kijelöltek) képviselői 1-1 fővel, a magyar szakszervezetek és érdekképviseletek képviselői és a nemzeti és etnikai kisebbségek képviselői. A túlsúly elkerülésének értelmében azon nemzetiség, amely saját bejegyzett egyházzal bír (ortodoxok főként), azok közös képviselőt állíthatnak. Fontos, hogy legyen egy kontroll az alkotmánybíróság mellett a törvényhozásban.
Utolsó kommentek