Úgy érzem, illik szentelnem egy írást ennek a nagyszerű személynek, aki nem csak neves író volt, hanem a népi mozgalom meghatározó alakja is egyben a két vh. között.
A népiek egy olyan mozgalom volt, mely a korábban magára hagyott parasztságot szemelte ki példaképének, és képviselőik között nem volt ritka a "magyar faj" szellemének ridegparasztságba ültetése. Ebben az eszmében tevékenykedett a kritikusabb Bibó István és a később szélsőjobba forduló Bajcsy-Zsilinszky Endre és Szabó Dezső is.
Németh a korszak gondolkodóival (pl. Szekfű Gyula) ellentétben nem a németekhez, hanem a szlávokhoz kívánt közeledni, és általuk egy erős Kertmagyarországot létrehozni (gépiesített, városias tanyák) minőségszocializmussal (államosította volna a nagytőkét, de lehetőséget adott volna az egyéni vállalkozásokra, nyugati módon), ugyanis jól látta, hogy egy szolidáris rendszerre van szükség, mely a Kárpát-medencét, mint éléskamrát tarthatja fenn. Harmadikutasként gyakran került összetűzésbe Erdei Ferenccel, aki szép lassan a kommunizmushoz csapódott, mivel fontosnak találta, hogy Magyarország őrizze meg önállóságát és nemzeti éntudatát, hiszen ez a társadalom a diktatúrák viharában omlásnak indult. Németh László nem állt be az antiszemiták közé, ellenben elfogadta, hogy az oktatásban és a gazdaságban a zsidóság töltötte be a vezető szerepet, hiszen a magyarok gyengén hegedültek a polgárságban (amely németekből és zsidókból állt főként), és a korábbi középnemesek sem tértek át a műveltség útjára. Ellenben amennyire támadta Németh a piacgazdaságot, annyira volt békére hajló a zsidósággal (akiket nem felekezetnek, hanem nemzetnek tekintett, ami ma, a felekezeti identitás enyhülésével időszerűvé is vált).
A népi mozgalom volt az egyetlen, mely helytállt az államszocializmus alatt, sokszor kellett védenie Németh-nek és Illyés Gyulának nézeteit Révai Józseffel és Aczél Györggyel szemben, akik el akarták feledtetni velük nacionalista vonásaikat.
Úgy vélem, hogy még ma is megkerülhetetlenek azok a gondolatok, amelyeket Németh László lefektetett, amennyiben egy erős vidéket, sőt, egy erős Magyarországot, Kárpát-medencét szeretnénk magunk mögött tudni. Végeztem.
Utolsó kommentek