Ökoradikális szemlélettel

889.png

Szociális területen dolgozó, de nemzeti sorskérdésekben és ökopolitikai dilemmákban (is) véleményt formáló örök lázadó.

Lájkolj!

Címkék

Címkefelhő

Linkek

Utolsó kommentek

Öngondoskodás vagy gondoskodó állam?

2013.07.07. 10:27 Member

Örök dilemma, hogy most kinek a felelőssége az egyén jóléte, sőt, merném azt mondani, hogy túlélése. A Fidesz nem tököl, megtakarításainkat (MaNyuP, takarékpénztárak, pénzügyi transzferek) szépen államosította, illetve megvámolta, ergo most, hogy már társadalombiztosítás sincs Magyarországon (tb járulék 2012. jan. óta nincs, helyette szociális hozzájárulási adót fizetünk, ennek hátránya, hogy a nem fizetőt büntetik, valamint hogy a befizetett összeg nem arányos a szolgáltatással), érdemes újragondolnunk, honnan várjuk a segítséget.

A magyar nép nemzetkarakterisztikájában egy erős ellenmondás húzódik, mely' visszavezethető a "legvidámabb barakk" pazarló, szájbetömő politikájára, valamint a rendszerváltást követő váltókormányok filozófiájára. Sőt, az általában a néphez pódiumról szóló, atyáskodó "nemzetvezetőket" sem szabad elfelejtenünk, akik minduntalan azt sulykolják belénk, hogy mi magunk tehetetlen kis fogaskerekek vagyunk az ő nagyszerű gépezetükben. Tehát a magyar (a romák meg különösen!) egy gondoskodó, paternalista, anyatyúkoskodó államot várnak el, amely helyettünk rendezi a szociális problémákat, minden élethelyzetben megfelelő támogatást nyújt, de ezzel egyidőben az "érdemteleneknek" nem ad olyat, ami nem jár nekik, sőt, bünteti őket a hülyeségeikért. Persze az egyén tökéletes és csak a körülmények áldozata, mindenki más, ez az ingyenélő massza, komplett idióta.

Nem vagyok híve a gondoskodó államnak, ennek elsősorban demográfiai okai vannak. A világ fejlettebbik fele vészesen elöregedik, a dolgozó egyént a végtelenségig terhelik az egyre növekvő (főleg fiatal) munkanélküli rétegek, valamint a nyugalmazottak eltartásával. Közben, mind országon belül, mint világszinten növekszik a mélyszegények aránya és sokszorozódik az emberiség létszáma. Ennek egyik oka a társadalmi olló szélesebbre nyílása, de nem szabad elfelejteni azt a tényt, melyről általában hallgatnak jogvédőbb elveket valló, sokszor az íróasztal mellett terveket kitörpölő publicistáink. A mélyszegények népszaporulata mindig nagyobb. Míg korábban, a magas gyermekhalandóság és a dolgoz kezeket igénylő munkák indokolták a magas gyermekáldást, ma a segélyszervezetek munkái és az egészségügyi ellátás javulása életben tartja azokat a gyerekeket, akiket eddig a sors elintézett. Félreértés ne essék, nem sajnálom tőlük az életüket, de ha a Földet rendszerként szemléljük, Afrika, Pakisztán és India lakossága drasztikusan növekszik és még nem látni, hogy olyan népességkorlátozást vezetnének be, mint Kínában. Ha csak az országon belüli viszonyokat nézzük is látszik, hogy az el nem öregedő sávokban (Észak-Magyarország és az Ormánság) a roma gyerekek tartják "fiatalon" a lakosságot, életlehetőségeik drámaiak. A Fidesz által belebegtetett "300 000 ft az első gyermek után" egyenesen a szociális katasztrófa előszele, ahogyan az intézményi ellátást kapó gyermekek után járó szociális transzferek ellátásra fordíthatóságának 50-ről 100%-ra emelése az új élet kezdésének lehetőségét veszi el.

Sokszor hozzák fel alternatívaként a garantált alapjövedelmet, de még ha ehhez elő is kaparják valahonnan a forrást (amit kétlek, ezt a felfogást a László Zoli-féle Kalózpárt képviseli, de a program erre pont nem válaszol) sem vélelmezhető, hogy az alapjövedelmet a megfelelő javakra fordítják (mint tapasztaljuk azt a családi pótlékkal, GYES/GYED/GYET-tel, FHT-val, lakásfenntartási támogatással kapcsolatban).

Amit én elfogadhatónak tartok, az egy alapvetően konzervatív, és egy alapvetően szocialista gondolat ötvözése. Az egyik a családi kassza, a másik pedig a munkahelyi önsegélyezés. A jelenlegi ellátásoknak az az egyik fő problémája, hogy minden országos, állami szintre emelünk, így az ellátások eltávolodnak a rászorulóktól és a nagy egalitás jegyében pazarlóvá válnak, célzottságuk elveszik. Kicsiben jelenleg pl. az egyesületek, alapítványok is adhatnak kölcsön tagjuknak, aki azt köteles visszaadni. Mindenki tudja, mire kellett a pénz és tudják, hogy az illető megbízható-e. Nem utolsósorban ez erősíti az emberek közötti szolidaritást, a személytelen állammal szemben. Az állam szerepét jól felfújtuk, a döntéseket, ellátásokat központosítottuk. Kisebb, csak a nélkülözhetetlen feladatokat (pl. hadügy, külügy, oktatás) ellátó államra van szükség és sokkal erősebb helyi önkormányzatiságra, önsegélyező helyi közösségekre.

Szerkesztés:
Közben a kommentekben felhívták a figyelmemet rá, hogy időközben kerültek ki új információk, a kormány alapvetően az anyasági támogatás átalakításán gondolkozik és ezzel járna a közel 300e forintos támogatás. Valóban 18 év korhatárt állapítanának meg, de jó kérdés, hogy amennyiben a gyermek gyámságát a nagyszülő elvállalja, akkor ez a feltétel kicselezhető-e, mivel hat hónap a jogvesztés határideje.

188 komment

Címkék: állam szociális ellátás

A bejegyzés trackback címe:

https://lehetvelem.blog.hu/api/trackback/id/tr295394279

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

lavór 2013.07.08. 08:22:58

Ne gondoskodjon rólam az állam! Viszont kérném azokat a munkáltatótól és tőlem levont összegeket a saját kezembe, amit most az állam ilyen-olyan indokkal levon a TELJES béremből. Ezt a nevetséges gondoskodjak magamról dumát addig lehet hanyagolni, nap mint nap csonkolják meg a már 10-szer leadózott jövedelmemet. Nem állok gyámság alatt, hogy az állam döntse el, mennyit teszek félre idős napjaimra, mennyit költök családomra. Ha meg nem adja kézbe a keresetemet, ne jöjjenek ezzel az álságos "gondoskodjak magamról" dumával.

Morrancs 2013.07.08. 08:24:27

Nekem nagyjából mindegy, hogy az állam gondoskodik rólam, vagy én magamról. A jelenlegi állapot, ami nem tetszik.
Jelenleg az állam elvon tőlem egy csomó pénzt azzal az ürüggyel, hogy gondoskodik rólam (TB) meg a gyerekeimről, meg majd a nyugdíjamról, aztán amikor orvoshoz megyek, akkor az ellátás pocsék, a gyerek nem tanulja meg a tananyagot a suliban, mert az oktatás is pocsék, és nyugdíjam sem lesz, és a végén kiderül, hogy mindenről nekem kell gondoskodnom (magánorvos, gyerek taníttatása, plusz félretenni a nyugdíjas időkre, mert nyugdíjam úgysem lesz (de amit félretettem azt meg elvette szintén az állam)). S mindezt oldjam meg annyiból, ami az ő elvonásai után marad. Na, ez a rendszer az, ami nem tetszik.

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 08:44:37

A gondoskodó államról annyit, hogy az adóelvonások néhány jóléti állam (Belgium, Svédország, stb.) után nálunk a legnagyobb arányúak, eközben pl. az átlagos munkakeresési idő 18 hónap, a munkanélküli juttatás 3 hónap, aztán a munkavállalók nagy része az igen magas nyugdíjjárulékok ellenére legtöbben biztosan arra számíthatunk, hogy nem lesz nyugdíjunk, ok ennek első számú oka a demográfia, de ennek a rekord elvonások mellett még kísérlet sem látszik az elsimítására (lásd manyup államosítással együtt is nőtt az államadósság), ha pedig az egészségügyet kell igénybe venni, alap a hálapénz vagy a magánorvoson keresztüli beszervezés műtétre. Aztán sorolhatnám, pl. tömegközlekedésre rámegy egy csomó pénz, mégis ha el kell valahova jutni, az állampolgárnak autóznia kell, mert legtöbb esetben nem használható alternatíva a tömegközlekedés.

Tehát 10 egység fizetésből (értsd: szuperbruttó) elvesz az állam 6 egységet, és egyéb adókról még nem is beszéltem, és a 4-ből gondoskodj a nyugdíjadról, az egészségügyi ellátásodról, és még egy rakás más dologról, amiért elvileg a 6-ot kifizeted.

Ami a cigányokat illeti, remélem az tiszta mindenkinek, hogy nem a családi pótlék és a segély az amiből nekik olyan kurva jó, ha egy dakota család csak ebből élne, felkopna az álla. Nem, erre van egy rakás megoldás, egyik pl. a nevelőszülős trükközés. Ezt azért hangsúlyozom, hogy mindenki lássa, hiába adózik dolgozóként rekord összeget, ha nem lesz meló, 3 hónap után nem lesz mi a víz felett tartsa ebben a "gondoskodó" államban.

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 08:47:09

Szóval bárki bármit mond, szerintem alapvetően nem a gondoskodó állam a magas elvonások oka, vagyis csak részben. Mert persze szent tehenek vannak, lásd mostani nyugdíjasok, de a nagyobb probléma a hatékonyság hiánya, és ebbe bele lehet érteni a sógori állásoktól kezdve a papírhegyeken át a korrupcióig mindent.

♔batyu♔ 2013.07.08. 08:48:49

Mit kértek vissza? A ti jövedelmetekből segélyezik a romákat. Most, hogy Orbánék a segélyt az óvodázáshoz és tanuláshoz kötötték remény van arra, hogy nem írástudatlan nemzedékek kerülnek ki, mint Gyurcsányék idejében.

Amúgy ha részletesen elolvastad volna legalább az indexen megjelent hírt, kiderült volna számodra, hogy ezt az új Orbánék által belebegtetett gyerekgyártási ösztönzőt (helyesen) nagyon nem a mélyszegény romákra szabták. Van azért ott jó pár feltétel.

Dr. Bélus___ 2013.07.08. 08:49:29

@Morrancs: Pontosan. Annyi probléma viszont van a gondolatmeneteddel, hogy ez RÁD igaz, a 83 éves Rozi nénire vagy a 19 éves rokkant Lakatos Ronáldóra Miskolcról nem. Őket pátyolgatja az állam a tőled elszedett pénzből, nekik lesz (olyan amilyen) orvosi ellátásuk + segélyük cigire/piára. Ha nem kapják meg a pénzt, a Rozi nénik leváltják a kormányt, a Ronaldók meg megkéselnek az utcán. Amit fizetsz (fizet az állam a te nevedben), az védelmi pénz. Ja, hogy ez nem fenntartható? Szerinted ez érdekeli őket?

Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn · http://darazskarcsi.blog.hu 2013.07.08. 08:59:04

Az állam máshol is gondoskodik, de nálunk valahogy hülyének is néz közben.

Ezt szemléltetni legjobban a közutakon lehet.

Hazánkban, amikor kiérek egy egyenes szakaszra, ahol már előtte történt egy baleset, akkor ott 60-as korlátozás és előzési tilalom fogad. Mert az állam nem akarja, hogy bajom essen. Az állam nem hiszi el, hogy azért, mert van egy hülye, a többi negyven tud magára vigyázni.

Északi szomszédunknál a nyílegyenes úton ha van egy tábla, hogy veszélyes kanyar, akkor ott nyomom a féket, mert abban a kanyarban tényleg el lehet szállni.

Ezt csak hasonlításként.

A túlgondoskodása mellett a mi szeretett államunk ezen kívül még mohó és telhetetlen, a rá bízott értékkel pazarlóan bánik.

Ezért lenne szükség az öngondoskodásra, de az állam mindent elvesz, amiből öngondoskodni lehetne.

Morrancs 2013.07.08. 09:03:25

@Dr. Bélus___:
Ez az a maszlag, amivel etetnek. Nem ide megy el a pénz nagy része. Akik valóban segélyből élnek rokkantságuk miatt, azok igen kevesen vannak, egy normálisan működő gazdaságnak (amiben nem folyik el a pénz erre-arra) el kéne bírnia ennyit.
Ezeknek a segélyeknek és egyebeknek az emlegetésére azért fektetnek ilyen nagy hangsúlyt, mert ezzel el lehet kendőzni azt, hogy az ország pénze kifolyik a kezeik közül a szervezetlenség és a korrupció csatornáin.
Azért kitűnő érv ez, mert az ország nagy része rasszista és gyűlölködő, és így ezt az érvet szívesem, és gyűlölettől fröcsögve tudják visszhangozni.

KömKel · http://komkel.blog.hu/ 2013.07.08. 09:08:45

Az első gyerek után belebegtetett 300e Ft csak az első gyerek után jár, és 18 év feletti anyáknak.
Ez a kettő feltétel meg ritkán jár együtt a kisebbségnél...

Én úgy látnám jónak a dolgot, hogy szinte mindegyik közszolgálati résznek legyen önrésze is, tehát tandij, vizitdij, utazási kedvezmény-önrész, stb.
Ezzel együtt a járulékokat csökkenteni valamelyest.
Ez rengeteg potyautast kiszórna kapásból, és észheztéritené az embereket, hogy semmi nincs ingyen.

mergo 2013.07.08. 09:12:33

Mire mi oda jutunk, hogy nyugdíjat kapjunk, addigra ezt az államnak nevezett maffia hálózatot még vagy 6 (különböző?) államnak nevezett ki tudja mi fogja követni. A mostani döntéshozók többsége akkor már ki tudja hol lesz?
Tehát lényegében most nulla felelősséggel ígérnek fűt-fát a szent teheneknek, hogy meglegyen a szavazat még egy pár ciklusra, aztán utánuk a vízözön...

KömKel · http://komkel.blog.hu/ 2013.07.08. 09:13:09

@Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn:
A példádhoz tegyük hozzá, hogy utána a helyreállitási munkákat (ami lezár az autópálya mindkét oldalán 1-1 sávot) péntek reggel kezdik el, egyik irányba 3, másik irányab 11 km-es torlódást okozva.
Holott elég lenne kirakni egy kibaszott táblát a lassitásra, mert a legyalult szalagkorlátot ráérne kicserélni hétvégén is, de legalábbis nem a legnagyobb csúcsban...
(most friss élmény, M5-M0 szakasz)

Ilyen szar szervezéssel és átgondolatlansággal is csak az állam rendelkezik.

Nzoltan 2013.07.08. 09:17:37

Mivel sok a markát tartó inaktív mostanában nem lesz érdemi változás.

vladimir964 2013.07.08. 09:19:01

Az atyáskodó állam csak olyan helyen működik, ahol közben nem lopják szét a befizetett járulékokat és/vagy adókat. (lásd Skandináv államok) Egyebekben csakis és kizárólag az öngondoskodás működik, mert egy régi jó horvát közmondás szerint: "csak magadban bízz, meg a gebédben".
Ja, hogy alacsonyak a fizetések? Tessenek akkor kiharcolni, máshol is hosszú évtizedekbe telt, de hát más út nincsen, egyetlen munkaadó sem fog a két szép szemünkért fizetést emelni. Mindehhez persze erős, és valóban a tagság érdekeit néző szakszervezetek kellenek, nem pedig Gaskó féle bábúk.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 09:25:35

"a befizetett összeg nem arányos a szolgáltatással"

A befizetett összeg hol arányos a szolgáltatással? A társadalombiztosításnak pont ez a lényege, hogy akinek kisebb a jövedelme, az arányosan többet kap a közösből.

Egyébként pedig a szomszéd ne kapjon állami támogatást, csak én, mert az így helyes :)

endike · http://barathendre.wordpress.com/ 2013.07.08. 09:33:09

Jó írás. Valójában az állami segélyezés, nyugdíj meg hasonló dolgok hosszú távon elidegenítik az embereket.

IMHO · http://imho.blog.hu 2013.07.08. 09:45:51

"Nem vagyok híve a gondoskodó államnak, ennek elsősorban demográfiai okai vannak. "

Ez azt jelenti, hogy ellene vagy a 27%-os ÁFÁ-nak?

Ez azt jelenti, hogy ellene vagy a 16%-ra levitt adókulcsnak és a jóváírás eltörlésének, amivel 5-15 ezer forinttal kevesebb maradt a rosszul keresőknél?

Ez azt jelenti, hogy ellene vagy a közmunkának és a közmunkabérnek és azt vallod, hogy mindenkinek, aki dolgozik, tisztes bért kell fizetni?

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 09:46:39

@Ensiada Arkoveitie: Pontosan, a legfőbb gond az, hogy a szuperbruttó 49%-át elveszi az állam (az Európában rekordmagas áfáról és a legjobban megadóztatott távközlésről nem is beszélve) és cserébe borzalmasan alacsony színvonalú állami szolgáltatásokat kapunk.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 09:50:51

@vladimir964: A skandináv államokban recseg-ropog a jóléti állam a potyautas afrikai és ázsiai bevándorlók miatt.

Mivel a magyar cégeknek tőkéje nincs és az összes komoly munkáltató külföldi, egy komoly béremeléssel az egyetlen versenyelőnyét veszítené el az ország (európai, de olcsó), a multik azonnal mennének Indiába, mert az olcsó, vagy haza, mert ott is kap jó pénzért jó munkaerőt.

KolompárRómeó 2013.07.08. 09:57:29

@Morrancs: Pontosan. 2006 környékén elmebeteg ferencünknek volt 2 szlogenje:
- közös felelősségvállalás = megemelték az adókat, mert ők elkúrták, mi meg fizettük (fizetjük); ez volt a KÖZÖS benne
- öngondoskodás: a megemelt adókért lóherét se kapsz, oldd meg magad, ha bajod van

Ekkor döntöttem úgy, hogy én csak az öngondoskodás részét választom a kötelező lehetőségeknek. És nem bántam meg, mert a következő kormányok mind csak megerősítettek abban, hogy jól cselekedtem.

vladimir964 2013.07.08. 09:57:59

@Online Távmunkás: És ezzel ki is mondtad a Kádár korszak legfőbb bűnét: képzetlen, iskolázatlan, munkától viszolygó munkaerőt termeltünk 50 éven át. Egyébként Európában bőven van ország, ahol még nálunk is olcsóbban dolgoznak, ez viszont nem jó érv.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 09:58:06

@Kőmíves Kelemen: Szerintem az önrész a járulékon felül felesleges az elvonás jelenlegi mértéke mellett.
Aki nem fizet járulékot, az fizessen vizitdíjat az orvosnál, a gyereke csak költségtérítéses képzésre járhasson az egyetemeken, stb. Az összes ingyenes tömegközlekedést meg kell szüntetni, a nyugdíjasok csak 70 éves kor felett kapjanak a tanulókkal megegyező kedvezményt, ha nagyon kegyesek akarunk lenni.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 10:02:43

@vladimir964: Európában szerencsére nincs sok olyan ország, amelyik nálunk olcsóbb és ahol a diplomások képzettsége és munkához való hozzáállása is megüti a mércét nyugati szemmel. Erre épült fel a diplomások egyik fő foglalkoztatója, az SSC-ágazat.
Na nem azért, mert nálunk Nyugat-Balkánon olyan jó a felsőoktatás és annyira európai a szemlélet, hanem azért, mert máshol még rosszabbak a feltételek.

valaki senki 2013.07.08. 10:04:41

Öngondoskodás. Minden egyéb, szemfényvesztés, és probléma!

vladimir964 2013.07.08. 10:21:12

@Online Távmunkás: Nem is a diplomásokkal van a gond, hanem az irgalmatlan (nem önhibájából) ostoba, nyelvtudás és szakképzettség nélküli (dolgozni hajlandó) tömeggel. A lébecolókat pedig az ősi közmondás szerint egyszerűen ki kell éheztetni (randa hozzáállás, de így meg valamennyien így járunk)

Brix 2013.07.08. 10:29:31

@valaki senki: A társadalom többsége igényli az állami gondoskodást és az aktív állami szerepvállalást, mivel valamilyen ok folytán nem tudnak bekapcsolódni a piacgazdaságba, vagy csak nagyon olcsón tudják értékesíteni a munkaerejüket a munkaerőpiacon
A teljes öngondoskodás csak a fiatal, képzett, mobilis munkavállalóknak érdeke, és a társadalmi elitnek, akik rendelkeznek az erőforrások felett.
Magyarországon vissza kellene állítani , és az Alaptörvényben rögzíteni a szociális jogokat, és át kellene gondolni a közteherviselés megosztását.
Itt az idő, hogy újra bevezessék a többkulcsos adórendszert, ahogy a világon mindenhol teszik, és a nagyobb vagyonokra: ingatlan- és földvagyon ki lehetne vetni adókat. A társadalmi elit, persze ezt soha nem fogja hagyni, inkább gyűlöletet szít a középrétegek és a munkából kiszoruló, legkiszolgáltatottabb rétegek között.
A valóban magas magyar adók nem a társadalmi különbségek csökkentését szolgálják, hanem az elit , azon belül leginkább a fidesz-közeli politikai-gazdasági klientúra gazdagodását segítik elő

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.07.08. 10:31:24

A baloldal megbukott, a jóléti állam fenttarthatatlan. Jobboldali fordulat nélkül Európa is el fog bukni.

cs.zoli 2013.07.08. 10:40:31

@vladimir964: "Ja, hogy alacsonyak a fizetések? Tessenek akkor kiharcolni, máshol is hosszú évtizedekbe telt, de hát más út nincsen, egyetlen munkaadó sem fog a két szép szemünkért fizetést emelni. "
Nem is csak harc kérdése, van egy ú.n. piac, ahol versenyeznek a cégek. Ha annyira lehetne pusztán "kiharcolás" útján béreket emelni, akkor az azt jelentené, hogy iszonyat extraprofit van a rendszerben (ebben az esetben minden cégnek nagyon kellene mennie, amiről ugye tudjuk, hogy nem ez a helyzet), vagy minden cégnek sokkal olcsóbban kellene megjelennie a piacon, amiről pedig tudjuk, hogy nem igaz, mert akkor mi tarolnánk és megint csak dübörögne a gazdaság.
Az igazság az, hogy tőkehiányos, kis méretekben drágán termelő, rossz hatákonyságú és agyonadóztatott, feketegazdasággal elérhetetlen konkurenciával szembesülő gazdaságban a "munkásosztály" harca a magasabb bérekért csak teljes csődhöz és nem virágzó gazdasághoz fog vezetni.
Ezért is nagyon veszélyes az egyébként nagyon "népszerű" minimálbéremelés koncepciója.

cs.zoli 2013.07.08. 10:44:42

@Brix: Ezzel csak az a baj, hogy volt itt nekünk progresszív adórendszerünk, és akkor sem volt itt a kánaán ugye. Vagy talán úgy gondolod, ha egy szűk réteget agyonadóztatunk, míg egy széles réteg nem fizet semmit, akkor majd minden jó lesz? Akkor majd nem 500k ember megy el, hanem 1 millió, és amikor az utolsó nettó adózó is elhagyta az országot, akkor majd nézheted, milyen jó is az igazságos progresszív adórendszer.
Mert amúgy egyetértek azzal, hogy az egykulcsos adó igazságtalan, de azt legalább olyan igazságtalannak tartom, hogy 10% tartson el 90%-ot. És ne feledjük, hogy az össz adótömeg a kevés, nem pusztán az befizetések eloszlása "igazságtalan"

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 10:47:09

@Morrancs:
Pontosan. Akik a segélyezést hangoztatják, azok nem hajlandóak megnézni, hogy mégis állami szinten ez mennyit is jelent, elárulom, ha 0-ra redukálnánk, még akkor is hiány maradna a költségvetésben.

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 10:49:57

@Online Távmunkás:
Ja igen, csak 49%, de áfával együtt már 60 körül van, márpedig a jövedelmek megteremtéséhez azt is ki kell fizetni.

Member · http://lehetvelem.blog.hu 2013.07.08. 10:51:56

@Ensiada Arkoveitie: Teljes mértékig egyetértek, én általában a bürokráciával és annak útvesztővel találkozom, igaz, a gyámügy nem forprofit, de sokszor okoz megdöbbenést a káosz, amikor nem tudja X, hogy mi a hatásköre, mindenki másként értelmezi a törvényt etc.

@Kőmíves Kelemen: Én nem találkoztam a korhatárral, személy szerint a 21 évet érezném jogosnak. Arról tudsz valamit, ha a gyermek gyámságát átvállalja a nagyszülő, felvehető-e? Mert akkor ugyanott vagyunk.

@♔batyu♔: Én még az első verziót olvastam, ami a Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete oldalára került fel, abban még ez nem szerepelt.

Praktikum 2013.07.08. 10:52:23

Hmmm... Én az öngondoskodást támogatom. Megtehetem mert nekem 38 évesen már megadatott ez az alternatíva. A 79 éves nagymamámnak nem volt alternatívája úgy látom a papírjaiból és elmondásából. Dilemma. Az hogy angliai ismerősők ide jönnek fogászatra mert itt gyorsabban kap időpontot (tényleg nem az alacsonyabb költségért-mert majdnem annyiba van nekik a szállással, repülővel stb. mint otthon- azt csak a harmadik ember után hittem. Az hogy szerény adófizetési összeg (nem a százalék hanem az euroban számolt összeg) ellenére mi mindent követelünk (én is üvöltözök ha leszáll a lila köd) vissza az államtól ha már ennyit fizetünk felkiáltással az azért röhejes lehet a külvilág számára (ez itt fikció). Azt nem értem hogy ezt miért nem lehet nekünk feketén fehéren bemutatni. Mondjuk így: Ennyi a bevétel, ennyi a hitel törlesztés, ennyit költöttünk erre-arra. Nem ilyen pongyolán ahogy én írom itt hanem forintra pontosan. Mondhatjátok ezt megtalálom a költségvetés címszó alatt. De én azt hiányolom hogy nem kérdezhetek rá az általam nem értett vagy homályosan megfogalmazott költségvetési tételekre. Az országgyűlési képviselőm sem kaphat pontos választ ilyen jellegű kérdésére. Miért nem tudhatom mennyibe került a gát felépítése a falu határába (homok szállítás, élő munkaerőre kifizetett költség, stb.- stb. IGEN ilyen részletesen! Minden állami kiadást kivéve a hadsereg költségeit (azt értem miért nem publikus)) Ez nagyon fáj. Dolgoztam külföldön több országban, beszéltem több nemzet képviselőjével és arra jutottam hogy ahol számlát adnak az orvosnál (amit a biztosítóm utána vagy átutal vagy nem attól függően hogy szerinte szerződtünk-e erre a káreseményre vagy sem) az "óvodában" kifizetem a gyermek ellátását (melynek színvonalát magam választom) és a számla alapján bizonyos mértékig vagy támogat(pl.:levonható az adóból) vagy nem (állam v. önkormányzat ott ez tényleg két inkább külön dolog) ezen országok fiai lányai sajnálattal hallgatták kifakadásaimat és szántak negatív életszemléletem miatt viszont ahol a magyar helyzethez hasonlóan mindent homogén homály fed, ott egyetértően bólogattak. Miért nem lehet nálunk úgy átalakítani a kifizetési rendszert hogy a kezdetekkor az állam veszi át a biztosító szerepét és az állam is vissza írna olyat hogy "az ön által befizetett összeg/kötött szerződés nem fedezi gyógyítási ezen meg ezen költségeit" ?! Nyugdíjnál meg annyit kapok amennyit befizettem+kamat. A gyerek meg oda megy iskolába amit ki tudok fizetni !? Végig gondoltam még egyszer amit leírtam. Hmmm...ez forradalom vagy fizetőeszköz váltás vagy háború után lehetséges véghez vinni valóban víz tisztán. Ötlet ?

Nagy László 0 2013.07.08. 11:00:19

146.600,- a nettó átlagkereset.
ez gyerek nélkül bruttó 223.817,-
ehhez az egészségbiztosítási járulék 15.667,-
azaz egy évben 188.004,-

per fő.

egy magán vérvétel kb. 5.000,-, ez még férjen bele fiatalon is, szóval legyen 180.000,- évente a befizetés.

és tegyük fel, hogy emberünk 20 éves korától dolgozik, és mindig ennyit keres.

10 évente 1.800.000,-, 50 éves korára 5.400.000,- forintot fizetett be, ha semmi kamatot, és semmit nem számolunk.

nem vagyok tisztában a műtéti árakkal, de egy magánkórházban 470.000,- a vakbélműtét.

szóval lássuk be, annak, aki dolgozik, és nem betegeskedik sokat, ez az egészségügy marhára nem éri meg.

kár, hogy elkaszálták a magántőke beáramlását. akkor azt mondták, hogy a szegényeknek szar lesz az ellátása. ehhez képest most már mindenkinek szar, és csak egyre többet fizetünk érte.

Brix 2013.07.08. 11:14:29

@cs.zoli: Az 500K ember, akiket említettél nem az adórendszer miatt ment el, hanem a sanyarú fizetések és a kilátástalan élethelyzet miatt.
Egy jól megalkotott adórendszer, jót tenne a gazdaságnak is.
Kisebb fogyasztási típusú adó, azt jelentené hogy több terméket és fogyasztást lehet megvásárolni adott pénzmennyiségből, ami kedvező a gazdaságnak
A jövedelmi adók kismértékű progresszivitása egy jövedelmi szint felett nem lenne ördögtől való., de
leginkább az ingatlan típusú adókat lehetne emelni
Magyarországon ma ezer hektáros nagybirtokok vannak a politikai-gazdasági klientúra kezén és éves szinten akár milliárdos mértékű lehet az állami támogatásuk. Kb. 10 család markolja fel a támogatások jelentős részét, miközben embereket szinte nem is foglalkoztatnak
Ebben az országban nem e társadalom peremére szorult és az idő emberek okozzák legnagyobb problémát, hanem az állam csecsére csimpaszkodó elit: a Simicskak, Nyerges, Csányi, Töröcskei Mészáros Lőrinc és társai

Kivlov 2013.07.08. 11:18:24

"A Fidesz által belebegtetett "300 000 ft az első gyermek után" egyenesen a szociális katasztrófa előszele..."

Tévedés. Csak előzetes X év munkaviszonyhoz kell kötni, hogy ne a megélhetési gyerekgyártóknál landoljon.

Amúgy meg az egyén joggal várja el az államtól a gondkoskodást: horrormértékű adókat-járulékokat szed be az állam.
Ezért kéne radikális adócs- és járulékcsökkentés a szoc. kiadások jelentős megnyírása mellett...

Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2013.07.08. 11:22:01

Alapvetően kétféle állam-modell létezik:
Az egyik sok adót szed, de cserébe komoly szociális (oktatás, egészségügy) ellátást biztosít, normális infrastruktúrát épít és tart karban.
A másik kevés adót szed, de csak a legalapvetőbb szolgáltatásokat biztosítja, viszont az emberek a több náluk maradt pénzből gondoskodhatnak önmagukról a mindenféle biztosításokon, megtakarításokon keresztül.
Magyarországon ezekkel szemben mindkét rendszer hátránya érvényesül: az állam egy hatalmas vízfej, ami még a gatyádat is elszedi, de cserébe alig ad valamit és időnként valami okos emberrel elmondatja, hogy gondoskodjunk magunkról.
El kéne végre dönteni, hogy melyik modell felé menjünk! Gyanítom, hogy az a sok adós nagy állam lesz, de akkor meg nem kellene lenyúlni a közpénzeket, hanem az adókért cserébe komoly szolgáltatást nyújtani a zembereknek.
:)

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 11:25:31

@Brix: "Itt az idő, hogy újra bevezessék a többkulcsos adórendszert, ahogy a világon mindenhol teszik"

Hol van az a világon mindenhol? Szinte alig van olyan ország, amelyik egykulcsos adórendszerrel próbálkozott, ez gyakorlatilag a régió posztkommunista kísérlete.

Többkulcsos adórendszert bevezetni pedig csak akkor van értelme, ha normális sávhatárok vannak, a legmagasabb kulcs még csak véletlenül sincs az átlagjövedelem közelében. Az adójóváírás nevű borzadványt pedig örökre el kell felejteni, helyette lehet mondjuk 0%-os kulcs a jövedelem havi 50 ezer alatti részére mindenkinek.

A vagyonadó jó ötlet, de nem a 2009-2010-es bénázás kell. Legyen adó a 10 milliós érték feletti járművekre (kocsi, jacht, helikopter, űrrepülő) és a 200 négyzetméter feletti ingatlanokra + a 20 milliós érték feletti második ingatlanokra. Persze az adót sem úgy kellene kivetni, hogy a határ alatt 0, felette pedig azonnal évente több százezer, hanem csak a hatát feletti részt adóztatni.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 11:26:51

@Kivlov: X év munkaviszonyhoz kötni? Pont az a cél, hogy már munkába állás előtt szüljenek a diplomás nők, akár már egyetem alatt is, ne csak 30 éves kor felett.

cs.zoli 2013.07.08. 11:27:09

@Brix: részben egyetértek - egy kisebb progresszivitás összekötve az adórendszer egyszerűsítésével és egy szolgáltató jellegű NAV-val, legalábbis kifogná a szelet a populisták (=igazságtalan az egykulcsos rendszer) vitorlájából, mivel onnantól kezdve nehéz lenne másképpen értelmezni a törekvéseiket, mint hogy a szegények semmit se fizessenek, a gazdagok meg mindent.
A fogyasztási típusú adók kérdése nagyon összetett, egyrészt az államnak nagyon nagy bevétele van ebből, ergo ha csökkented, akkor kiadást is kell csökkenteni, másrészt a fogyasztási típusú adó elvileg igazságos, mert a többletfogyasztást többletadózással sújtja, különösen, ha differenciált a kulcs (inferior-típusú javak alacsonyabb kulcs). Harmadrészt bizonyos mértékű leírhatóság növelhetné a fehérgazdaság arányát, mivel a fogyasztónak érdekében állna számlát kérni. Negyedrészt pedig ugye, mint faktor, ott van az EU, ahol is az áruk szabad áramlása az egyik fő elv, azaz közvetlenül versenyeznek a tagállamok gazdasági szereplői. Hiába vannak az adózási és szociális transzferekkel kapcsolatos elvonások tagállami szinten szabályozva (ami véleményem szerint a legnagyobb hibája az EU-nak), ha az alájuk eső gazdasági egységek direkt versenyeznek a többiekkel a piacon. Ezáltal a tagállamok adó- és szociális elvonási rendszere is része lesz a gazdasági versenynek. Egy szóval, ha itthon drága az áfa, ugyanazt megveheted máshonnan. Az ÁFA csak bizonyos típusú áruknál (gépjárművek pl.) fizetendő a vásárló állama szerint, a legtöbb áru a keletkezés szerinti helyen fizettet.

cs.zoli 2013.07.08. 11:31:27

@Online Távmunkás: +@Brix: az ingatlan típusú adókat levonhatóvá tenném a többi befizetett adónemből, így normál emberek nem fizetnének többet (persze az adómértéket úgy kellene megállapítani, hogy átlag vagy minimálbérből élők se fizessenek rá, ha átlagos lakásuk van), akinek viszont nagyon sok ingatlana van, esetleg nincs bevallott jövedelme emellett, az fizetne.
Erre volt anno javaslat (az adórendszer reformjának tárgyalása során), de a hivatalosan felmerült ingatlanadó ötleteknél ennek sajnos már nyoma sem volt. Pedig ez is egyik eszköze lehetne a gazdaság fehérítésének , vagy legalábbis a fekete gazdaság adóztatásának.

Nagy László 0 2013.07.08. 11:33:08

egyébként meg eleve nem így kellene a támogatásokat kiépíteni.

nem pénzt kell adni segélyként, hanem kaját, akár házhozszállítással, lehetne 2-3 féle menü, mielőtt a vegák háborognak. a nyugdíjakra ugyanez igaz.

a rezsire sem pénzt kellene adni, hanem kártyás áram/gáz/távhő fogyasztást, normálisan meghatározni egy minimum szintet, és aki afelett fogyaszt, az nem kap több juttatást.

persze sokaknak nem tetszene, de egyszerűen nonszensz, hogy az állam a végletekig gondoskodik a dolgozni nem akaró, alulképzett rétegről, és semmilyen motivációt nem ad nekik arra, hogy többet akarjanak elérni.

persze ez feltételez egy logikusan működő, az emberek érdekeit néző, nem a saját zsebét tömő vezetést, ami itt nincs.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 11:34:54

@Morrancs: "Akik valóban segélyből élnek rokkantságuk miatt, azok igen kevesen vannak, egy normálisan működő gazdaságnak (amiben nem folyik el a pénz erre-arra) el kéne bírnia ennyit."

A 2011-ben a KSH szerint 722 ezer rokkantnyugdíjas volt az országban és 3,8 millió foglalkoztatott. Ez nem éppen egészséges arány.

harasta 2013.07.08. 11:43:10

Nincs itt semmilyen ellentmondás:

Igen, elvárom az államtol, hogy azért a rengeted adó/tb/nyugdíj járulékért nyugdíjat kapjak.
Igen, elvárom az államtól, hogy ne hagyja, hogy akik nem fizetnek be ne ürítsék ki az állami kasszát.
Igen, jobban megbízom az államban, hogy fizetni fog nekem nyugdíjat, mint egy magánkézben lévő profitorientált biztosítótban, ahol válság hatására elszállhat a nyugdíjmegtakarításom.

Démonmac1 2013.07.08. 11:43:21

@Nagy László 0: "egyébként meg eleve nem így kellene a támogatásokat kiépíteni.
nem pénzt kell adni segélyként, hanem kaját, akár házhozszállítással, lehetne 2-3 féle menü, mielőtt a vegák háborognak. a nyugdíjakra ugyanez igaz.a rezsire sem pénzt kellene adni, hanem kártyás áram/gáz/távhő fogyasztást, normálisan meghatározni egy minimum szintet, és aki afelett fogyaszt, az nem kap több juttatást."

Elfelejtetted a gyógyszert és az orvosi ellátást.
Az állam sajnos saját maga rontja el az állampolgárai egészségét és életkörülményeit.
Úgyhogy, szerintem igenis pénzt adjon inkább.
és törölje el az alapvető élelmszerek áfáját.

s 2013.07.08. 11:46:36

Gondoskodj magadról, mert ki a fasz gondoskodna rólad, ha nem te magad. Másrészt ezt ne úgy tedd, hogy mások is lássák, főleg ne matolcsy, mert akkor a félretett pénzednek bottal ütheted a nyomát. A manyup sztori után ez gondolom elég világos. Szóval csak okosan.

titanvuki 2013.07.08. 11:47:12

@Brix: "Kisebb fogyasztási típusú adó, azt jelentené hogy több terméket és fogyasztást lehet megvásárolni adott pénzmennyiségből, ami kedvező a gazdaságnak"

Hát ez sajnos már el lett baszva az ÁFA 27%-osra emelésével. Ha ugyanis most lecsökkentenék 10 %-ra, akkor a 17%-os rész kb 90%-a szépen a kereskedő zsebébe vándorolna, mert szépen visszaemelné ennyivel a nettó árait, mert a nép már úgyis hozzászokott az árszinthez.

midnight coder 2013.07.08. 11:50:03

@Nagy László 0: Az a baj, hogy anno ezt is hülyén csinálták volna - a FIDESZ elmúlt 12 évének az egyik jó húzása az volt, hogy ezt megakadályozta.

Ha az egészségügybe tőkét akarsz bevonzani, akkor azt nem az elosztórendszerbe kell tenni (= magánbiztosítók) hanem magukat a kórházakat kell privatizálni, és ők kaphatnának megadott normatívát a betegellátás után - és kaphatnának külön pénzt a plusz szolgáltatások után (Pl. jobb szállodai szolgáltatás, széf, stb). A betegek pedig oda vinnék a TB által finanszírozott normatív támogatást + az esetleges külön pénzt, ahol jobb a szolgáltatás.

Az amit a szocik akartak, ennek pont az ellenkezője volt: a betegeket területileg röghöz kötötte volna, plusz bevitt volna egy magántőkés szereplőt ami kb. azt csinálta voltna, mint amit magyarországon (is) a pénzintézetek általában - jól lehúzza a polgárt. Valódi verseny ugyanis itt nem alakulhatott volna ki: egyrészt, a TB kulcs alulról korlátozva volt, azaz a biztosítási díjban nemigen versenyezhettek volna, ugyanakkor ez az a terület, ahol a szolgáltatást kifizetők általában 60 alatt, míg az igénybevevők általában 60 felett vannak. Azaz, amíg fiatal vagyok, addig abban vagyok érdekelt, hogy minél kisebb legyen a járulék és a szolgáltatás, de ezt ugye a korlátozás miatt nem lehet, a 60 felettiek viszont, akik igénybe veszik a szolgáltatást már nem annyira befizetők - azaz, a biztosító nem lett volna érdekelt sem az alacsony járulékokban sem a szolgáltatás színvonalában versenyezni, még akkor sem ha nem az ezer kartell és mutyi országában élnénk.

Nagy László 0 2013.07.08. 11:50:27

@Démonmac1: igen, elkezdtem írni a gyógyszerekről is, de az megint egy hosszabb téma.

a jelenlegi EÜ rendszer szar, mindenre felírják a gyógyszert és csak tömik a gyógyszercégek zsebét.

ha normálisan működne az egészségügy, a szükséges gyógyszereket írnák fel, és azokat az előírt adagban kapná meg a beteg akár ingyen, akkor továbbra sem lenne szükség készpénzre.

az élelmiszerek áfája jó dolog, csak épp az minden emberen segítene, a gazdagon ugyanúgy, ahogy a szegényen. ráadásul azzal is elindulna a biznisz, lenne aki megvenné az élelmiszert, és elcserélné cigire, vagy akármire.

én tényleg nem nagyon adnék pénzt a rászorulóknak, de ételutalványokat sem. vagy házhoz viszik, vagy odamegy érte, de előre ne vásároljon fel semmit, ne bizniszeljen vele, ne költhesse cigire vagy piára.

és igen, ennek egy fő feltétele a racionálisan működő állam, de hidd el, hogy bármennyire is népszerűtlenül hangzik, és bármennyire támadható demagóg módon, ez a módszer tényleg a segélyezetthez jutna el, és tényleg azt kapná érte, ami a célja, és nem mást.

midnight coder 2013.07.08. 11:55:20

@s: A manyup sztori ott volt elcseszve, hogy a polgár kis hazánkban nem tud annyi GDP-t termelni amiből öngondoskodni is tudna, és a felosztó-kirovóból is fizetni tudja a szülei nyugdíját, és még éhen sem hal. Ez eddig is így volt: a te nyugdíjjárulékodból, ami eredetileg a FK-ba ment, áttettek 8%-ot a manyup-ba (azért, hogy e te nyugdíjjárulékod ne legyen ennyivel magasabb, mert akkor te halsz éhen), ugyanakkor a manyup-ból hiányzó 8%-ot állam bácsi ki pótolta, hogy a szüleid se haljanak éhen. És mivel állam bácsi nemigen volt nyereséges a gengszterváltás óta, így a hiányzó összeg szépen növelte az államadósságot. Ezt hívták aztán hosszú távon fenntartható öngondoskodásnak.

Nagy László 0 2013.07.08. 11:57:06

@midnight coder: ez is egy jó módszer, azzal mindenképpen egyetértek, hogy a kórházak üzleti alapon kellene hogy működjenek, és a vezetője üzleti ember kellene hogy legyen, nem egy orvos.

mindenki köthetne olyan biztosítást, amilyet akar, és fizetne annyit érte, amennyit akar, az állam pedig mindenkinek biztosítaná a BASIC csomagot, ami ingyenes életmentő műtéteket ad, és X évente maximum egyszer életminőség-javító műtéteket.

ez esetben a biztosítók érdekeltek lennének abban, hogy egészséges legyél, pörgetnék a szűréseket ezerrel, a kórházak pedig érdekeltek lennének abban, hogy mindenki pontosan azt, és semmivel többet ne kapjon, mint amennyit a biztosító (vagy az állam) neki az adott kezelésért kifizet.

a fentebb írt posztomban, az átlagember befizet 5+ milliót 30 év alatt, kétlem, hogy ha ezt a biztosítók kapnák, nem akarnának beruházni.

és persze lehet elmélkedni, hogy így a kórház érdeke, hogy a beteget minél többször kezelje, a biztosítóé viszont, hogy minél kevesebbszer, így a piac szabályozná magát, és a biztosítók a megfelelő kórházakkal kötnének szerződést, a rosszul gazdálkodókat pedig szelektálnák.

hondamonda 2013.07.08. 11:59:50

@Online Távmunkás: A magyar politkai rendszereben a normalis savhataroknak nincs ertelme, ugyanis nem hoznanak eleg bevetelt a tarhas reteg ellatasara. Barmilyen meltanyos merteku (egykulcsos vagy tobbkulcsos) elvonas ezen retegnek a sulyos eletszinvonalesest, az aktualis kormanynak pedig biztos bukast jelentene. A ket oldal kozott csupan abban van kulonbseg, hogy melyik aktiv reteget nyuzza jobban.

Kivlov 2013.07.08. 12:00:10

@Online Távmunkás:
munkába állás előtt? meg egyetem alatt? ja, persze. álomvilág.

és mire szüljön, munkába állás előtt? mivan, ha szül és utána meg nem lesz munkája, mert ott áll 30 évesen 0 munkatapasztalattal?

Praktikum 2013.07.08. 12:01:54

@KolompárRómeó: Feri azt is megmondta (csak mivel nem szeretjük ezért nem idézzük) amikor kérdezték hogy- hol a pénz? -válasz: Nálatok.(szerintem erre vonatkozott az a híres "Elkúrtuk") Nem szerettem azt az embert meg a pártját de volt ebben valami. Borzalmasan sok tud lenni összességében ha nyugdíjas, gyermekes, munkanélküli, stb., rászorulónak tartott egyén (itt a hangsúly, ki a rászoruló) kap havonta pár ezer forintot. Minek kellett Msgr. Meggyesit (izzig-vérig köznapi élettől elszakadt pénzembert) levinni Szabolcsba és mutogatni neki a kilátástalan, tehetetlen nyomorgókat (barna-fehér vegyesen)?
Más nincs elmegyünk talán mi is szavazni. Mert "Rozi néni" el fog menni az fix. Lőni nem fog itt senki mert alkalmatlanok vagyunk rá tömegében és van mit enni.

Blogger Géza 2013.07.08. 12:06:30

Azért ennyi hülyeséget összehordani már az indításnál nem semmi.

1) A manyup pénzek félretett állami járulékok voltak, nem a magánszemélyek önkéntes megtakarításai. Valakinek a megtakarítása az, amit a nettó jövedelméből önként nem költ el fogyasztásra, pedig megtehetné.

2) A takarékszövetkezetekben elhelyezett megtakarítások egyáltalán nincsenek "államosítva"

3) A tranzakciós adó pont hogy nem a megtakarításokat adóztatja, hanem a pénzmozgást,vagyis amikor valaki elkölti a megtakarítását.

4) A TB járulék természetesen nem szűnt meg, minden hónapban levonják az ember fizetéséből (munkaerőpiaci-járulék, egészségbiztosítási járulék és nyugdíjjárulék bontásban)

5) Ugyanúgy nem szűnt meg a társadalombiztosítás sem, ez ekkora marhaság, hogy több szót nem is érdemel.

6) A társadalombiztosításnak pont az az egyik fő különbsége az üzletihez képest, hogy nem teljesen arányos a befizetett összeg és a kapott szolgáltatás, ezt "vádként" megfogalmazni szakmai abszurdum.

Praktikum 2013.07.08. 12:08:41

@Kivlov: Ennek egy megoldása van és ezt láttam magam is. A gyermeket vállaló párok férfi tagja már munkában áll, termel életkora kb. 30+. A pár nő tagja 20+ és jár az egyetemre. Megváltozik a megítélése a 18-30-ig hímeknek csak 30-tól felfelé tartják őket férfinek addig taknyos kölyök otthon lakik stb.,stb.

Kivlov 2013.07.08. 12:12:09

@Praktikum:
:D
persze. Meg szőke csak barnával házasodhat, vörös meg csak feketével. :D

Tisztességes fizetések kellenének, itt kezdődne minden.
Gyerekek után járó támogatások csak adóból leírhatóan (akár negatív adóként, vagy járulékból is leírhatóan) és mindenképpen X év előzetes munkaviszonyhoz kötötten. Alanyi jogú pénzek, CSP azonnali megszüntetése.
Állami óvodák, bölcsődék számának növelése.

Nagy László 0 2013.07.08. 12:14:18

@Blogger Géza: te sem beszélsz különbül...

1) voltak, akiknek a MANYUP-ba belépés nem volt kötelező, és a befizetett járulék arányos volt a fizetéssel, ráadásul egyéni számlán volt vezetve, ráadásul a biztosító azt neked különböző kockázattal kezelte, fialtatta. ehhez képest besöpörték a közösbe, a sokat befizetőét ugyanúgy, mint a semmit befizetőét, egyéni számla azóta sincs.

2) nem, mi? :D csak az állam belevásárolta magát, és most majd ő dönt el benne mindent

3) orbitális csúsztatás, a számlák közötti mozgás van adóztatva, magyarul ha tárakod egyik számládról a másikra, ha cégek kifizetnek munkákat egymás között, vagy ha kiveszed a pénzed az automatából. ez nem elköltés, a fogyasztási adó az ÁFA, nem ez... (akkor költöd el)

Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn · http://darazskarcsi.blog.hu 2013.07.08. 12:21:06

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca:

Jelenleg egy jobboldalinak mondott párt erősíti a jóléti államot, mesterségesen alacsony árakat kreálva, míg a baloldalinak nevezett kormány próbálta a fordulatot meglépni, de belebukott.

Praktikum 2013.07.08. 12:23:10

@Nagy László 0: Ez az angolszász modell. Részletekben van a lényeg. Ehhez szilárd, megkérdőjelezhetetlen jogGYAKORLAT kell. Ahol a bíróság döntését azonnal és maradéktalanul végre is hajtják. A hosszú bizonyítási szakaszos perek is általában 3 év alatt jogerős ítélet hirdetésig kell! hogy eljussanak. A piac nem szabályozta magát hanem kartellbe tömörült ezért voltak a 80-as években a biztosítási perek áradata az USA-ban.

Nagy László 0 2013.07.08. 12:26:31

@Praktikum: készségesen elhiszem, hogy jobban értesz hozzá, és ez sem a tökéletes modell ide Magyarországra, én bármit el tudok fogadni, ami oda mutat, hogy a dolgozó emberről nem húzzák le az utolsó bőrt, és megadják neki a választás szabadságát ebben IS.

Praktikum 2013.07.08. 12:26:37

@Kivlov: Félre értettél. Az általam leírtak a "nyugat-európai" család modell végletekig leegyszerűsített logikája és leírása

Praktikum 2013.07.08. 12:29:44

@Nagy László 0: Nem értek hozzá jobban. Általam látott, tapasztalt vagy hiteles forrásból (élő ember) szerzett információ megosztása történt.

Morrancs 2013.07.08. 12:31:34

@Online Távmunkás: Erről beszéltem pont. Nem az első szám a nagy, hanem a második kicsi.
Nem az a baj, hogy sokan betegek, mert egy cirka 10 milliós országban 722 ezer rokkantnyugdíjas szerintem kifejezetten jó arány, hiszen minden 13850 emberre jut egy rokkant. (Az az érzésem ennél inkább többen lennének, ha mindenki megkapná.)
A foglalkoztatottak száma a kevés, és ez akkor is kevés lesz, ha mind a 722 ezer rokkantat visszazavarják a munkaerőpiacra, ahol aztán szépen nem kapnak munkát, mert az egészségeseknek sem jut.

s 2013.07.08. 12:32:25

@midnight coder: +1 ember, aki nem értette meg a manyup rendszert. Ne búsulj, vagytok elegen, nem vagy egyedül.

Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn · http://darazskarcsi.blog.hu 2013.07.08. 12:33:55

@Online Távmunkás:

"A vagyonadó jó ötlet, de nem a 2009-2010-es bénázás kell. Legyen adó a 10 milliós érték feletti járművekre (kocsi, jacht, helikopter, űrrepülő)"
- Mi határozza meg az értéket? Ez vékony jég.

" és a 200 négyzetméter feletti ingatlanokra +"
- Korrekt objektív mérőszám, de mi van akkor, ha 200 nm-en mi heten lakunk, más meg 120 nm-en hárman?

" a 20 milliós érték feletti második ingatlanokra."
- Ez sem feltétlen jó. Rákényszerít az esetlegesen örökölt ingatlan értékesítésére, ami még jobban lenyomja most az árakat. Jelenleg a második ingatlant ki lehet adni, általa jövedelem keletkezik. Az eladott ingatlan hagyatéki-eladási ára közötti részre SZJA-t kell fizetni (Tapasztalatból tudom, alulértékelnek a legtöbb esetben)
A 20 MFt sem egy irreálisan magas ár.

Alapvetően nem értek egyet a vagyonadóval. De az illetékszabályok változásával nem zárnám ki. Jelenleg egy átlagos autó átírási illetéke veri a 100-150 ezer Ft-ot. Egy vagyonadóztatandó autó vagyonszerzési illetéke elérheti a 300 ezer Ft-ot is. (Ismerős 260 EFt-t fizetett egy nem is a legkomolyabb Mercire).
Ez szerintem elég adó.

high up! 2013.07.08. 12:36:57

@Kivlov: "Tisztességes fizetések kellenének, itt kezdődne minden."

Tévedsz, a tisztességes fizetés csak következmény. Következménye annak, hogy

1. nem vagy kicserélhető munkaerő csak úgy hirtelen(ergo nem jelentkeznek az állásodra 100-asával, ugyanolyan kvalifikációval)
2. bőven teremtődnek újabb és újabb munkelyek, amelyek így a túlkereslet miatt egyre magasabb bért ajánlanak meg.

Látható, hogy az 1-es pontba csak a 10%-os elit, esetleg még vagy másik 10% fér bele. 80% nem.
A 2-es pontot meg ugye elemezni se kell: a fidióták alatt a beruházások zuhanása minden évben újabb rekord.

S aztán van még egy harmadik tényező is: ez a 10%-os elit még annál is jobban megfizetett, annál is többet kaszál bruttóban, mint a nyugati megfelelője. Ehhez jön még hozzá, hogy a fidióta egykulcsossal ez a paradicsomi jólét a négyzetre emelődik.

Egy új adórendszerrel ezt a dolce vitát mindenképp meg kell majd rekeszteni, azért, hogy a munkaadó ne legyen érdekelt abban, hogy a jövedelem elosztásnál a 10%-os elit majdnem az egész tortát megkapja.

dr Smittpálelnökúr 2013.07.08. 12:40:01

@Blogger Géza: Géza, hát mi van veled?! Úgy eltüntél a Sólyom Légitársaság poszt alól, mintha sosem lettél volna ott!
Most idejöttél baromságokat böfögni? A pontokba szedett hülyeségeidre nem válaszolok, mert úgysem fogja fel a csöpp agyad a valóságot.

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 12:42:22

@Online Távmunkás:
Akikről aztán kiderült, hogy több mint felük nyugdíjkorhatáron túl van.

Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn · http://darazskarcsi.blog.hu 2013.07.08. 12:43:58

@Blogger Géza:

1) A manyup pénzek félretett állami járulékok voltak, nem a magánszemélyek önkéntes megtakarításai. Valakinek a megtakarítása az, amit a nettó jövedelméből önként nem költ el fogyasztásra, pedig megtehetné.
- Ezt párszor már levezettük neked, hogy nincs igazad, most nem tesszük meg újra, érd be annyival, hogy nincs igazad.

2) A takarékszövetkezetekben elhelyezett megtakarítások egyáltalán nincsenek
- A szövetkezeti formába kívülről hatalmi szóval olyan (jogi)személyt betenni, aki szavazattöbbséggel bír, mezei rablás

3) A tranzakciós adó pont hogy nem a megtakarításokat adóztatja, hanem a pénzmozgást,vagyis amikor valaki elkölti a megtakarítását.
- Viszont MINDEN pénzmozgást megadóztat.

4) A TB járulék természetesen nem szűnt meg, minden hónapban levonják az ember fizetéséből (munkaerőpiaci-járulék, egészségbiztosítási járulék és nyugdíjjárulék bontásban)
- Ez nagyjából igaz. A Szociális hozzájárulási adót és elődét kifelejtetted.

5) Ugyanúgy nem szűnt meg a társadalombiztosítás sem, ez ekkora marhaság, hogy több szót nem is érdemel.
- Az alaptörvényben nem szerepel.

Praktikum 2013.07.08. 12:45:39

@Praktikum: Kiegészítés: Nem adott! senkinek semmit egy rendszer sem. Kikényszerítették! a választók(szavazatukkal, pénzbeli párt támogatással). Nekem ez hiányzik Magyarországon. A kényszerítés lehetőségének hiánya. Nem kapnak a pártok máshol állami támogatást ami nekem rettentően szimpatikus. Vagy összeszedi a pénzt a kampányára vagy nem indul. Ennyi. Mindegy hogy kormányzó párt vagy ellenzék. Megveszi a műsoridőt a TV-ben vagy ővé a TV csatorna, újság, hírportál, stb. Ott az emberek a pénzükkel szavaznak igazán nem beszélnek a levegőbe mert az hatástalan, súlytalan. Én lelkem mélyén a Cenzus rendszert szeretném de azt sajnos már nem lehet.

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 12:53:24

@Blogger Géza:
1. Akkor ezek szerint a babakötvény sem megtakarítás ugye ilyen alapon. Meg a gyámsági számlákra is ráteheti a pénzét az állam, hiszen ahhoz sem férnének hozzá a gyerek 18 éves kora előtt? Nem, komcsikám, ti bizony magánvagyont loptatok el, kár szépíteni.

2. Egyelőre nem, de igény az lenne rá részetekről.

3. Egészen addig nem a megtakarítást adóztatja, amíg ki nem akarod választani a látókörödben lévő aktuális legjobb betétet vagy egyéb megtakarítást, mert akkor bizony ki kell fizetni a tranzakciós adót az utalásnál. Az EHO meg közvetlenül a megtakarításokat adóztatja.

4. A munkáltatói járulékot ma adónak hívják, amit azért találtak ki anno a komcsi haverjaid, hogy egyszerűbben menjen a manyup zsarolás, hiszen ha adó, akkor nem feltétlenül jár utána nyugdíj.

5. Még nem, de egyre inkább sikerül fenntarthatatlan pályára állítani, ebben mondjuk nem csak a te komcsijaid hanem a másik komcsik is hibásak.

6. Csak mondjuk itt nem arról van szó, hogy nem teljesen arányos, hanem általában kicsit sem arányos.

gdpadakozo 2013.07.08. 12:54:52

@Ensiada Arkoveitie: "manyup államosítással együtt is nőtt az államadósság"

A szép ebben az, hogy amit elszedtek (államosítás, rablás) a manyupoktól, az eleve növelte az állam jövőbeni kötelezettségeit (adósságát), hiszen ugyonolyan reálértékű nyugdíjat kell majd magának az államnak fizetnie (ezt világossá tette a szennyátorq), és emellett még nőtt a hagyományos adósság is.

Na ez az igazi "eredmény"!

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 12:56:41

@Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn:
Ettől még igaza van birkának, hogy jobboldali fordulat kellene, nálunk a fideszkomcsikhoz képest nyilván Bajnai is jobboldali fordulatot jelentene, de ettől még nem ártana, ha lenne az országban egy erős, jobboldali párt is, a fideszkomcsik meg az MSZP őskomcsi szárnya végre eltűnne a süllyesztőben.

Nagy László 0 2013.07.08. 12:59:43

@Ensiada Arkoveitie:

tudod miért nincs ilyen párt? mert annak a pártnak a tagjai ÉRTELMES emberek lennének, nem velejéig romlott közvagyont lopkodó politikusok (tisztelet a kivételnek!)

csak hát tudod, az értelmes emberek dolgoznak, és nem érnek rá politizálni, vagy ezzel foglalkozni. nem érnek rá tüntetgetni, sokan még szavazni sem mennek el, hanem dolgoznak.

Praktikum 2013.07.08. 12:59:58

@Morrancs: Szlovákia 3.000.000 fő /7.000 fő rokkant az egészséges.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 13:05:07

@Kivlov: Lehet, hogy álomvilág, de a magyar tündémese irányítói ebben bíznak. Mondjuk ahol a politikusfeleségek otthon ülnek vagy teljesítmény nélkül ellébecolnak valami jó kis állami pozícióban, ott ne is várd, hogy megértsék a magyar diplomás nőket.

Praktikum 2013.07.08. 13:06:50

@Nagy László 0: Ez így nagyon helytelen hogy nem mennek szavazni (pedig magam is ezt vallottam a közelmúltig) Amennyivel többet kerestem azon a napon amikor szavazni kellett menni annál sokkal többet buktam pénzben a megváltozott szabályok miatt. Tuti. Többször kiszámoltam.

s 2013.07.08. 13:06:53

@Ensiada Arkoveitie: "Akkor ezek szerint a babakötvény sem megtakarítás ugye ilyen alapon. Meg a gyámsági számlákra is ráteheti a pénzét az állam, hiszen ahhoz sem férnének hozzá a gyerek 18 éves kora előtt?"

Semmi nem számít megtakarításnak, amiről a cigány törpének tudomása van. Ez a megtakarítások egzakt pénzügyi definíciója. Ugyanis amiről ma tudomása van, az holnapra már nem megtakarítás, hanem a nyerges-simicska maffiabirodalom anyagi támasztéka.

Morrancs 2013.07.08. 13:09:45

@Praktikum: Szlovákia lakossága a wiki szerint nem 3 millió, hanem szerint 5 379 780 fő (volt 2001-ben).

Blogger Géza 2013.07.08. 13:11:42

@Nagy László 0: Bizony, ha egyik cég átutalja a pénzét a másikhoz, akkor elköltötte pénzét, és magánszemélyek is azért veszi ki az automatából.

Kivlov 2013.07.08. 13:13:33

@Online Távmunkás:

Arról nem is beszélve, hogy alapból marhaság a gyerekvállalás ilyen forma ösztönzése.
Ha több a gyerek, azzal nem megyünk semmire. Ha az a gyerek (valószínűleg) az életben nem lesz adófizető. Akkor csak az eltartottak számát növeli már 20 évesen.
Legyen kevesebb a gyerek, de az legyen tisztességes, potenciális munkavállaló és adófizető.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 13:15:12

@Morrancs: Valamit nagyon elszámoltál! 13 emberre jut egy rokkant.

Nagy László 0 2013.07.08. 13:16:17

@Praktikum: egyetértek, de nem a pénz miatt nem mennek el, hanem mert kiábrándultak, és látják, hogy nincs alternatíva, maximum a színek és a szlogenek mások.

vagy elmegy az ember külföldre, vagy megpróbál változtatni, de ez a tűzoltóknak, rendőröknek, pedagógusoknak (...) sem sikerült.

ha a szavazati jog a társadalmi hasznossággal (befizetett adó, végzettség, szült gyerekek száma, akármi vagy ezek kombinációja) lenne arányos, akkor meg mindenki szegregációt kiáltana...

az "olcsó" embernek olcsó a szavazati, elég az orra elé lengetni egy füstölt csülköt hogy megszagolja, és követi a hívó szót, mint a kutya. és ebben az országban elég sok a kutya.

Praktikum 2013.07.08. 13:17:24

@Online Távmunkás: Kettőt ismerek de nem néznek ki jól és nem is boldogok, tényleg otthon vannak de nem lébecolnak. Állandóan rohangálnak, telefonálnak, szerveznek. A saját gyerek meg...hmm nem kap túl sok törődést. Én nem cserélnék egyikkel sem. A fizetéséért sem.

JT_Biopower 2013.07.08. 13:17:44

"pazarlóvá válnak, célzottságuk elveszik" = ellopják :(
Erre is rátette az EU a mancsát? :)

Praktikum 2013.07.08. 13:18:57

@Morrancs: Én kérek elnézést a Szlovák tolmács ismerősöm így mondta. Lehet hogy a 3.000.000 másra vonatkozott.

Nagy László 0 2013.07.08. 13:19:24

@Blogger Géza:

tudod, 1-2 éve még a fizetett fidesz-trollok ostoba provokációjának néhányan felültek az itteni blogokban, de most már maximum a bors vagy a blikk cikkei alatti kommentekben tudtok hisztériát kelteni ezekkel az állításokkal.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 13:25:28

@Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn: A gépkocsik értékének meghatározására van egy Európa-szerte elfogadott katalógus.

A 200 négyzetméteres lakásméret a vagyont mutatja, ekkora vagyonnál már ne legyen indok, hogy sok a gyerek.

A 2. ingatlan után fizetendő adó nem lehet akkora mértékű, hogy ne érje meg kiadni és eladásra kényszerítsen. Mondjuk évente a 20 millió feletti rész 0,3%-a, az egy 50 milliós ingatlannál havonta 7500, nem egy nagy tétel.
A 20 millió nem egy nagy ár első ingatlanként, viszont mennyien vannak az országban, akiknek a második ingatlana is ennél drágább?

Mint írtam, nem szabad úgy adóztatni, hogy az adómentesség után azonnal a százezres összegek jöjjenek, hanem fokozatosan emelni.

A gépkocsik regisztrációs adóját csökkenteni kellen, főleg a környezetkímélőbbekét. Valamit ki kellene találni annak a kiszűrésére is, hogy ki tartja szlovák vagy német cégek tulajdonában a magánhasználatú kocsiját.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 13:28:36

@Ensiada Arkoveitie: Igen, a rokkantnyugdíjasok kicsit több mint fele már betöltötte a nyugdíjkorhatárt, de nem nyugdíjat, hanem rokkantnyugdíjat kap, mert nyugdíja nem lenne.

Szerintem hozzászámolhatjuk az egészségkárosodott személyek szociális járadékában részesülő 158 ezer főt is a rokkantakhoz, az se javítja a képet.

Morrancs 2013.07.08. 13:29:00

@Online Távmunkás: Azt hiszem pár nullát lespórolt az érintkező. :D

FILTOL · http://hulyekkimeljenek.blog.hu/ 2013.07.08. 13:33:31

őőőő
az nem lehetséges, hogy nem ugyanaz az ember mondja azt, hogy ne legyen mindenkinek pátyolgatás...és ugyanakkor követeli a támogatást?

JohnHenry 2013.07.08. 13:34:24

@lavór: +1

rosszul vagyok, ha megnézem a fizetési papíromon a hozzám semmilyen formában el nem jutó összeget. konkrétan több megy állambácsinak, mint nekem.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 13:37:17

@Kivlov: Nem egyszerű körülírni a tisztességes adófizető gyermekét úgy, hogy a jogvédők ne sírjanak azonnal, hogy itt cigányirtás zajlik...

A családi adókedvezmény errefelé egy lépés, aki adót fizet, az kap kedvezményt, aki lébecol, az nem.
Azért kell ösztönözni a diplomások gyermekvállalását, mert a gyerek jövőjét 99%-ban a családi háttér határozza meg, ha a szülő adófizető diplomás, akkor sokkal nagyobb valószínűséggel lesz az ő gyereke is adófizető diplomás, mint mondjuk egy 8 általánost végzett szülő gyereke.

Avatar 2013.07.08. 13:38:27

@Blogger Géza: "manyup pénzek félretett állami járulékok voltak, nem a magánszemélyek önkéntes megtakarításai. Valakinek a megtakarítása az, amit a nettó jövedelméből önként nem költ el fogyasztásra, pedig megtehetné."

Törvényileg volt kimondva, hogy a manyup pénzek a magánszemélyek magántulajdonának számítottak, még akkor is, ha kötelező volt a fizetés bizonyos százalékát oda fizetni.

"6) A társadalombiztosításnak pont az az egyik fő különbsége az üzletihez képest, hogy nem teljesen arányos a befizetett összeg és a kapott szolgáltatás, ezt "vádként" megfogalmazni szakmai abszurdum."

A "nem teljesen arányos" megfogalmazás helyett inkább azt mondanám, hogy Mo-on teljesen független egymástól a befizetés és a kapott szolgáltatás (ez utóbbi inkább a hálapénzzel korrelál). Ráadásul kockázati besorolás sincs, a befizetések attól is függetlenek, hogy milyen módon veszélyezteted magad dohányzással, extrém sporttal, egyéb egészségkárosító vagy balesetveszélyes dolgokkal.
Tehát valójában a magyar társadalombiztosításnak semmi biztosítás jellege, valójában egy bújtatott jövedelemadó...

Nagy László 0 2013.07.08. 13:40:05

nem tudom ti hogy vagytok vele, én szívesen fizetek még ennyire sok adót is, ha azt látom, hogy az normálisan kerül elköltésre, az állam nem pazarol, és nem a politikusok érdekkörei kapják a pénz jó részét.

de hogy azért fizessünk még magasabb tranzakciós adót, hogy simicskáék, a nyugdíjas szavazók zsebét megtömjék, az elfogadhatatlan.

az országban sok ember nyomorog, sok gyerek éhezik, és közben stadionok épülnek?

a magyar ember meg maximum pampog de tűr?

ez egy szar ország, gyáva és szar emberekkel. igen, magamat is beleértve.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 13:40:31

@Praktikum: Ez a tipikus, az otthon ülő anyuka, akinek annyira sok a teendője háziasszonyként (bejárónő és bébszitter mellett), hogy nincs ideje a saját gyerekére. Ez csak akkor szebb, ha a magyarság megmentése érdekében legalább 4 gyereke van és egyikkel sem törődik eleget...

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 13:42:28

@Morrancs: Lehet, hogy 722 ezer helyett 722 rokkanttal számoltál? :)

lavór 2013.07.08. 13:47:03

@JohnHenry:

Na ez az, de gondoskodj magadról. Aki ezt kitalálta, terjeszti, azt zárt ideggyógyintézetbe kell zárni.

Cinkes 2013.07.08. 13:50:35

Ezen a ponton ki is bukik, hogy mennyire jobboldali a kormány. Nem igazán vannak oda az öngondoskodásért. Amit pedig nagyon vártam volna a fidesztől mint jobboldali kormánytól. Erre megint irány a kommunista, szocialista vonal.

@Nagy László 0: mondjuk nyakon szúrhatnád a helyi képviselődet...

Praktikum 2013.07.08. 13:56:33

@Nagy László 0: Nem szar az ország és az emberek sem túl gázak. Én erre jutottam. Jártam-járok Lengyelo.-ba, Szovákiába, Romániába gyakran. Hát amin mi kesergünk az náluk eredmény lenne ha lenne. Ez nagyon meglepett elsőre de alátámasztom. Nekik tetszik az hogy nálunk milyen jó a víz ami a csapból folyik. Tetszik nekik a szépen kiépített városok (van járda a gyalogosnak(náluk ez most épült ki pár éve), ez a lengyelnek tetszik akik Hajduszoboszlóra járnak). A románnak tetszik a magyar úthálózat de nagyon, ők Marosvásárhelyről jönnek náluk ellopták az egész pénzt ami az autópályára kellett volna költeni(most volt nemrég).

Most akkor tényleg merjek kint panaszkodni. Hát égtem mint a Reichstag.

Keletnémetország-Dresda most öntötte el az árvíz 30,000 ember kitelepítve.

Hááááááááát igazán nem tudom hogy tényleg olyan szar-e nálunk az élet. Azt aláírom hogy lehetne jobb de kell tennünk érte. Minden nap. Szóval, cselekedettel és legkevesebb mulasztással. Csak úgy magam miatt. Ahogy én jónak tartom.

Ennyi

Nagy László 0 2013.07.08. 13:58:54

@Cinkes: azért nem érne semmit, amiért a különböző társadalmi érdekcsoportok tüntetése.

ha egy érdekcsoport (pl. trafikosok) tüntetnek a városban félpályás lezárással, mindenki utálja őket, hogy a dugóban kell állnia 15 percet.

nincs összefogás, orbán (vagyis a tanácsadói) ezt remekül felismerték, innentől bármit csinálnak, amíg rotálják a kisemmizett társadalmi csoportokat sorban, addig mindig lesz egy aktuálisan nagyobb rész, aki röhög, hogy nem őt sarcolták meg.

ilyen a magyar, így teljesen jogosan ezt érdemli.

Tomasz_a_gozmozdony 2013.07.08. 13:59:40

Na juhéj, a kátrányos helyzetüeknek megint kurva sok pénz üti a markát az én adómból.
Első lépésben ki kell szűrni a megélhetési gyerekgyártókat, ha se apa,se anya nem rendelkezik legalább egy év munkaviszonnyal, lófaszt se kapjanak. A másik véglet,akinek az évi fizuja eléri a 8-10 milliót,szintén ne kapjon semmit. Az így felszabaduló pénzből lehetne támogatni a tényleg nehéz helyzetben lévőket,esetleg visszaállítani az adójóváírást.

Praktikum 2013.07.08. 14:07:08

@Online Távmunkás: Az Ön által leírt anyuka/apuka általában közép és vagy felső vezető élete párja. Akikről fentebb nyilatkoztam (politikus feleségek) a férjük programját szervezik álló nap, nem a "körömfestés" a téma.

cs.zoli 2013.07.08. 14:07:25

@Online Távmunkás: "Valamit ki kellene találni annak a kiszűrésére is, hogy ki tartja szlovák vagy német cégek tulajdonában a magánhasználatú kocsiját. "
Ezzel az az elvi baj, hogy az EU-n belül az áruk és szolgáltatások szabad áramlása mellett az is alap, hogy mindenki ott él-végez tevékenységet, ahol akar, és ott vásárolja a dolgait, ahol akarja.
Ha Németországban vagy Szlovákiában megéri megvenni és üzemben tartani az autót, akkor ugyan milyen indokkal tiltják meg nekem, hogy ezt tegyem.
Ja, hogy a rendszer inkonzisztens, és az ország szociális és adókasszája zárt (az EU-támogatások és befizetések kivételével), míg az ezt megtermelni hivatott tevékenységek szabadon áramlanak?
Igen, a rendszer hibás. Nem az EU a hülye, meg az ellenség, hanem a tagjai, akik nem akarják a teljes integrációt. Emiatt a rendszer inkonzisztens lesz és lejt az erős államok felé. Emiatt nő az EU-ellenesség. Ez a 22-es csapdája.

midnight coder 2013.07.08. 14:10:31

@s: Te nem tudsz rendszerekben és folyamatokban gondolkodni. A dolognak csak egy szakaszát látod. De ne búsulj, nem vagy vele egyedül. Sajna, hasonló szemlélettel irányítják az országot, kb. a 70-es évek óta. Azért is tartunk ott, ahol.

midnight coder 2013.07.08. 14:15:01

@Nagy László 0: Ezt a nagy stadionépítési lázat én sem értem. A magyar foci nem attól szar, hogy nem fértek el a nézők a lelátón. Sokkal jobb helye is lett volna annak a pénznek, Pl. kórházak felújítása - némelyik úgy néz ki, hogy simán le lehetne forgatni benne egy túlélőhorrort anélkül hogy egy széket arrébb helyeznének.

cs.zoli 2013.07.08. 14:15:06

@Praktikum: Igen, csak sajnos az nem megy, hogy minden megmarad NEMZETI irányítás alatt, meg NEM LESZÜNK GYARMAT, meg a rohadt liberális EU össze akarja mosni az évezredes nemzeteket, viszont közös jog- adó- és szociális rendszert üzemeltetünk, és minden szabadon megy ki és be.
Minél több minden marad a NEMZETI politika hatálya alatt, annál inkonzisztensebb lesz az EU.
Tudom, rohadt liberális zs..bérenc vagyok...

s 2013.07.08. 14:19:23

@midnight coder: Melléfogtál, öreg harcos. Aki nem látja át a folyamatot, az te vagy, orbán barátoddal együtt. A hosszú távú tervezés mesterei. (csak vicceltem) Az állam egy elbaszott nagy adósságot keletkeztetett magára vonatkozóan, amennyiben komolyan lehet venni, hogy a jövő nyugdíjasairól megfelelő szinten gondoskodik. Ezt ígérte, tehát nyilván nem ez lesz. Leszarja a 20 év múlva keletkező kötelezetségét, ő csak a mának él, veled együtt. Én meg öngondoskodok, most már olyan formában, ami rejtve marad a kiváncsi tekintetek elöl, és természetesen baszik adózni és gazdaságot élénkíteni. Legalábbis a magyart nem fogja, az már egyszer biztos.

énisfélek 2013.07.08. 14:24:42

Egyik módszer az, hogy az állam sok pénzt begyűjt (az embereknél kevés pénzt hagy) és abból a pénzből gondoskodik róluk.
A másik módszer az,. hogy rendkívül alacsonyak az adók (sok pénz marad az embereknél), cserébe mindenki gondoskodjon magáról.
A magyar (elmúlthúszév) módszer pedig az, hogy az állam magas adókkal sok pénzt begyűjt - ellopás céljára - és mindenki gondoskodjon magáról.

szandé 2013.07.08. 14:29:55

abba az iranyba kell menni hogy a tanittatott gyerek utan adokedvezmeny jarjon. Ne a tarsadalom szponzoralja a szexualis teljesitmenyemet. Meg aztan joga legyen minden gereknek nyugalmas meleg tiszta tetūmentes otthonhoz hogy aztan vidaman tiszta ruhaban mehessen tanulni

Praktikum 2013.07.08. 14:39:20

@cs.zoli: A sallangok nélkül ha lenne kedves kifejteni mit jelent a "nemzeti irányítás" alatt fogalmat. "közös jog- adó- és szociális rendszert üzemeltetünk" nem értem ezt (csak egyes részei a felsoroltaknak "közös" rendszer)

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 14:42:55

@Praktikum: A politikusok programját nem a feleség szervezi, dehogy. Mire van a titkárság és a sajtóosztály? Ők szervezik, hogy mikor hova menjen, kivel beszéljen, milyen szalagot vágjon át, stb. A feleség meg otthon szervezi a saját nagyon fontos kis programjait. ilyen-olyan találkozók, stb.

midnight coder 2013.07.08. 14:43:43

@s: Az a gond, hogy te csak az egyik felét látod a dolognak. A dolog másik fele, hogy amíg a te számládon megjelent 10 ezer forint, addig ugyanez a 10 ezer állam bácsi számláján is megjelent mint hitel. És ez a hitelt persze állam bácsi ismét csak nem tudja kifizetni, azaz a hitelt hitellel fogja pótolni. És ugye állam bácsi sem kamatmentesen kapja a hitelt, sőt a hitelminősítőknek ez egy jó ürügy arra, hogy még tovább minősítsék a béka segge alá az országot - ami ismét csak még drágább hiteleket jelent.

A másik oldalon persze a manyup is kamatot fizet a pénz után, de az egész folyamatban a profit a manyup által befizetett kamat - az állam bácsi által kifizetett kamat, mondjuk 20 év alatt, és ez így nem biztos, hogy annyira pozitív.

Persze, azzal lehet érvelni, hogy de ez a te pénzed, miközben állam bácsi által felvett hitelt nem te fizeted, hanem "mi". Csakhogy, abban többé-kevésbé biztos lehetsz, hogy 20-30 év múlva az a "mi" te leszel, már persze, ha megéred, vagy a gyerekeid, ha vannak.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 14:44:35

@cs.zoli: Ott a bökkenő, hogy nem Szlovákiában vagy Németországban tartod üzemben azt a kocsit, hanem Magyarországon.

cs.zoli 2013.07.08. 14:51:47

@Praktikum: Az Európai Unión belül az egyes országok adó- és szociális rendszere-politikája nemzeti kézben van, viszont az ehhez szükséges forrásokat biztosító gazdaság szabadon van engedve határok nélkül.
Amit beismerem, rosszul fogalmazva írtam, az az, hogy nem megy az, hogy mindent megtartunk nemzeti kézben, viszont hőbörgünk, hogy kiviszik az emberek a bankszámlát-céget máshova, meg külföldön regisztrálunk autót, ez utóbbi ugyanis éppen azért okoz veszteséget, mert a rendszer zárt és inkonzisztens, éppen a nemzeti kézben szorongatott, a függetlenség illúzióját adó nemzeti költségvetés korlátai miatt probléma mindez. Egy egységes EU rendszeren belül mindegy lenne, ki hol regisztrál autót vagy üzemeltet céget, mert a közös adó és szociális politika, ill. kassza miatt ez mindegy lenne. Viszont ezt ma senki nem akarja az EU-ban, főleg, mivel a nagy erővel rendelkező tagoknak a jelenlegi rendszer előnyös (termék és szolgáltatásexporttal rendelkeznek az EU-n belül, de nemzeti határokon átívelően). És mi, akiknek előnyös lenne, nemzeti érzésből még egy lapáttal rá is teszünk az egészre és harcolunk az EU ellen. Nyilván nem értettük meg az EU koncepcióját, csak a jólét kellett...

Prof. Dr. Sün (törölt) 2013.07.08. 14:55:56

@cs.zoli: " Nyilván nem értettük meg az EU koncepcióját, csak a jólét kellett"
Csak a csuti pocakostörpe nem értette meg. Illetve, úgy vélem, hogy megértette, de az a verzió nem hoz neki annyi profitot. Bónuszként meg ott a permanens ellenségkép, amire szüksége van a prolik sötétben tartásához.

lavór 2013.07.08. 14:57:09

@cs.zoli:

" csak a jólét kellett..."

Jólét? :D Inkább egyesek jó lét keresnek ezzel a rendszerrel. :)

cs.zoli 2013.07.08. 14:58:37

@Online Távmunkás: Ennek kellene mindegynek lennie, ha már a szolgáltatások, a munkaerő és a termékek szabadon áramolhatnak.
Itt egy dologban nincs verseny, mégpedig az államapparátusok teljesítményében, ez viszont a lokális elv miatt gúzsba köti a szerencsétlenebb országokban alapított cégek teljesítményét.
Ha uis. van egy Luxemburgi cég, amely össz mondjuk 10%-ot adózik, meg van egy magyar, ami mondjuk 40%-ot, akkor azonos technológia és termelékenység mellett is versenyképtelen lesz a piacon az utóbbi. Ha tehát az áruk és a szolgáltatások szabadon áramolhatnak, akkor ezáltal a lokális elv (így hivom, hogy mindenki kötve van a saját országa államapparátusához, adó és szociális rendszeréhez, ez nem teljesen igaz, mert alapíthatok én céget Luxemburgban, de ha itthon élek, akkor így is úgyis legombolják rólam az itteni közterheket - még a kettős adóztatásos dolgok mellett is), szóval a lokális elv miatt minden cég a saját államától függő méretű kővel tömött hátizsákot cipel a versenyben (ezt lovaknál úgy hívják, hogy hendikep....)
Szóval az, hogy én nem használhatok itthon Német regisztrációjú autót, az az áruk és szolgáltatások szabad versenyének mesterséges korlátozása, már amennyiben az autót árunak, és az avval kapcsolatos tevékenységeket szolgáltatásnak hívjuk...

mizrolist 2013.07.08. 14:58:52

@Kivlov: gyönyörű. És aki mondjuk 22 évesen, egyetemistaként vállal gyereket, annak ne járjon támogatás?

cs.zoli 2013.07.08. 14:59:43

@lavór: A jólét ígérete. Így teljes.

lavór 2013.07.08. 15:02:36

@cs.zoli:

Azért ez nagy különbség. :)

cs.zoli 2013.07.08. 15:04:33

@lavór: hát, amikor azt írom, hogy nekünk annó az EU-val járó dolgok közül csak a jólét kellett, akkor per definitionem ígéretről beszélek, gondolom ez szemantikailag egyértelmű....

Blogger Géza 2013.07.08. 15:06:22

@Avatar: A kapott nyugdíjad nagyon erősen korrelál a befizetett nyugdíjjárulékkal, az egészségbiztosítási szolgáltatás meg semmilyen TB rendszerben nem túl erősen. Ha makkegészséges vagy, nem fognak milliókat költeni az operációidra, akármennyit is fizetsz be.

Blogger Géza 2013.07.08. 15:09:20

@Avatar: A politikai deklarációk (legyenek akár egy jogszabály szövegébe beleépítve) nem sokat érnek, ha a részletszabályok és a valóság nincsenek vele összhangban. A szocializmusban is deklarálva volt, hogy minden hatalom a dolgozó népé, aztán...

Blogger Géza 2013.07.08. 15:10:08

@Nagy László 0: Hisztériát szerintem ti próbáltok kelteni - egyre kevesebb sikerrel...

Praktikum 2013.07.08. 15:12:52

@cs.zoli: Kissé összemos dolgokat amit értek mivel a meghozott szabályok ellenőrizhetetlenek. Állandó lakóhellyel vagy Cégének telephellyel kell rendelkeznie és termelő tevékenységet kell(" ott adózik") az adott országban ahol Ön gépjárművet helyeztet üzembe, nem? Az hogy mi magyarok rájöttünk hogy ezt a mindennapokban igen nehéz ellenőrizni attól ez még törvénysértő.

Blogger Géza 2013.07.08. 15:13:26

@Ensiada Arkoveitie: Természetesen a babakötvény sem megtakarítás közgazdaságilag, inkább egy egyszeri állami transzfernek vagy ajándéknak mondanám.

A munkáltatói járulék után eddig sem járt nyugdíj, légy erős. Még ha azt hiszed, akkor sem. Sok hülyeséget hisztek...

WildBear 2013.07.08. 15:13:52

Tételezzük föl, hogy 10 ember minden nap elmegy sörözni, és összesen 100 dollárt fizetnek a végén.
Ha úgy fizetnének a sörükért, ahogy most adót fizetünk, valahogy így nézne ki:
Az első 4 ember (a legszegényebbek) nem fizetne semmit
Az ötödik 1 dollárt fizetne.
A hatodik 3 dollárt fizetne.
A hetedik 7 dollárt fizetne.
A nyolcadik 12 dollárt fizetne.
A kilencedik 18 dollárt fizetne.
A tizedik, (a leggazdagabb) 59 dollárt fizetne.
Tehát így döntöttek, és a tíz ember minden nap boldogan sörözött egészen addig, amíg a bár tulajdonosa kedvezményt nem adott nekik.
"Mivel olyan jó vásárlók vagytok, mától olcsóbban adom nektek a sört 20 dollárral." Onnantól a sör a 10 ember számára csak 80 dollárba került.
A csapat továbbra is ugyanúgy szeretett volna fizetni a sörért, ahogyan adót fizetünk, ami azt jelenti, hogy az első 4 embert a változás nem
érintette - ők továbbra is ingyen ittak. De mi legyen a másik 6 emberrel - a fizető vendégekkel? Hogyan tudják elosztani a 20 dollár engedményt,
hogy mindenki elégedett legyen?
Kiszámolták, hogy 20 dollár 6 részre osztva 3,33. Ha ekkora részt levonnának mindenki számlájából, akkor az ötödiknek és a hatodiknak sem kellene
fizetni a sörért. Ezért a bár tulajdonosa azt javasolta, hogy az lenne igazságos, ha mindenkinek a részéből körülbelül ugyanakkora százalékot vonnának
le és tett egy javaslatot, hogy ez hogy nézne ki.
Tehát:
Az ötödik ahogy az első 4 semmit se fizetne (100% megtakarítás),
A hatodik 2 dollárt fizetne 3 helyett (33% megtakarítás),
A hetedik 5 dollárt fizetne 7 helyett (28% megtakarítás),
A nyolcadik 9 dollárt fizetneb12 helyett (25% megtakarítás),
A kilencedik 14 dollárt fizetne 18 helyett (22% megtakarítás),
A tizedik ( a leggazdagabb) 49 dollárt fizetne 59 helyett (16% megtakarítás).
Mind a 6 ember jobban járt a korábbi állapothoz képest és az első 4 továbbra is ingyen ivott.
Amikor kimentek a bárból az emberek elkezdték összehasonlítgatni a megtakarításukat.
Én csak egy dollárt kaptam a 20 dolláros engedményből ő pedig 10-et mutatott a tizedik emberre.
Ez igaz kiáltotta a hetedik. Miért kap ő 10-et mikor én csak kettőt? A gazdagok kapják az összes kedvezményt.
Várjunk csak kiabált az első négy kórusban - mi nem kaptunk semmit - a rendszer diszkriminálja a szegényeket.
A kilenc ember körülvette a tizediket és elverték. A következő este csak kilencen jöttek el sörözni, leültek, és a
tizedik nélkül itták a söröket. Amikor a fizetésre került a sor rájöttek valami fontosra. Még együtt se volt annyi
pénzük, hogy a számla felét kifizessék.
Ez az, ahogy az adórendszerünk működik. Az emberek, akik a legmagasabb adókat fizetik, kapják a legnagyobb kedvezményeket.
Ha túladóztatják és támadják őket, azért mert túlságosan gazdagok, egyszer csak nem lesznek köztünk többet.
Sőt előfordulhat, hogy külföldön fognak inni, ahol a légkör barátságosabb.

Praktikum 2013.07.08. 15:18:25

@Praktikum: Az egyesült európai államok szövetségének létrehozását hiányolja Ön, ahol egységes adó rendszer, szociális rendszer stb. van. Nos ez még az USA-nak sem sikerült maradéktalanul.

s 2013.07.08. 15:18:55

@midnight coder: Azt nem értik sokan, - úgy látom te sem - hogy a manyupok kiiktatásával az állam drágábban finanszírozható, mert az állampapírok esetében egy erős vevő kör lett megszűntetve. Mivel ez a kereslet hiányzik, az adósságot csak magasabb kamattal lehet értékesíteni. Sokan a lakossági megtakarítók közül a csökkenő banki kamatok elől bemenekültek az állampapír piacra, de tudni kell azt, hogy az állam ezeket NEM LESZ KÖTELES VISSZAFIZETNI, és ez nem eredményez államcsődöt. Én az állampapír vásárlásaimat intézményi befektetőkön keresztül valósítom meg, a nekik történő nem fizetés államcsődnek minősül. Ez ad kis biztonságérzetet, mert a magas kamatról én sem tudtam lemondani. De ez (a manyup megszűntetés) mindezzel együtt egy elbaszott szar lépés volt. Ha a házadban nem működik jól a WC lehúzó, akkor nem robbantod fel a picsába az egészet, hanem megjavítod. A manyuppal is ezt kellett volna csinálni. Nem volt tökéletes, de meg lehetett volna javítani. Viszont orbán papának kellett a lóvé, ezért inkább bezsebelte, és leszarta a következményeket.

Nagy László 0 2013.07.08. 15:19:41

@Blogger Géza:

hisztériát kelteni? minek, kedves barátom? :)

legrosszabb esetben pakolok, és megyek nyugatra egy normális társadalomba dolgozni, több pénzért, jobb körülmények közé.

ha így folytatódik a dolog, az életrevaló réteg elmegy külföldre, az életképtelen seggnyalók, a munkanélküliek és a nyugdíjasok pedig itt maradnak bólogatni a nagymesternek.

csakhát, a nagymester étvágya csillapíthatatlan, és míg most van egy réteg, akiről tépheti a bőrt lefelé, akkor nem lesz. vagyis, aki marad, az korábban azt hitte, hogy ha elég hangosan skandálja, hogy fidesz, akkor örök időkre kegyelt maradt.

ezt hitte csányi és demján is... :D

cs.zoli 2013.07.08. 15:22:17

@Praktikum: Mivel ez egy blog kommentlistája, minden hozzászólás szükségszerűen leegyszerűsített.
Azt hiszem, a szándékaim is félreértette, éppen arról igyekszem beszélni, hogy a törvények ellentétben állnak az EU-s elvekkel, de ez nem magyar-specifikus, máshol is így van. Arról beszélek, hogy a rendszer így szükségképpen inkonzisztens, így rosszul működő. Az, hogy a szabályok mennyire ellenőrizhetőek és emiatt mennyire lehet velük visszaélni, számomra most teljesen érdektelen. a tény, hogy az adórendszer független az EU-tól, viszont a forrásoldal (gazdasági tevékenység) az szabadon áramlik, ez már inkonzisztens. Mondok egy példát: lemegyek a z optikushoz és csináltatok egy szemüveget, kontra felmegyek az internetre és rendelek egyet Írországból. Vagy pl a nyugati határon egy faluban üzemeltetek egy autójavítót és vállalok házhoz menést is. Vajon ha kijárok Ausztriába, vagy onnan hoznak hozzám autót az illegális? És mikor, hol kell adózni?
Ugye.

Praktikum 2013.07.08. 15:23:09

@WildBear: Nagyon szép példa. Minden elismerésem. Nem számoltam utána de lenyűgöző példa.

s 2013.07.08. 15:23:27

@WildBear: Kurvára igazad van. Kár, hogy nálunk ezt még kevesen vették észre. Illetve, ahogy elnézem, talán mégiscsak így a jobb.

Kivlov 2013.07.08. 15:30:02

@WildBear:
erről van szó.
Régóta mondom, hogyha az állítólagos "gazdagok beintenek, mert megunják, hogy az ország 3/4ét nekik kell eltartaniuk és cserébe még utálja is őket mindenki, akkor itt összedől a szemétdomb. és még kenyérre való sem lesz...

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 15:34:57

@cs.zoli: Az integráció mélyítésének legnagyobb akadálya, hogy a kormányok nem szeretnének a hatalmuk csökkentését, így pedig legfeljebb egy-két kisebb döntés születhet az adókról európai szinten (például jövedéki adó minimális szintjének meghatározása).

Praktikum 2013.07.08. 15:35:32

@cs.zoli: Nemrég meghozott törvények mennyisége miatt (nem tudtam még átfutni sem mindet) nem merek teljes mellszélességgel kiállni sem pro sem kontra. Igazából én mindig a törvények alkalmazásának "hogyanjából" alkotok véleményt. Most egy befelé forduló gazdaság körvonalai rajzolódnak ki előttem ami igyekszik faragni szociális kiadásait és próbál politikai mozgásteret nyerni úgy hogy csökkenteni igyekszik a zömében tengerentúli tőke befolyását (IMF) és inkább több "kis" befektető pénzét kéri kölcsön akiknek nincs közös érdekérvényesítő erejük. Eközben a lehető legszorosabb kapcsolatra törekszik németországgal (azért volt a gáz üzletág visszavásárolása)

Praktikum 2013.07.08. 15:41:35

@Praktikum: Ebben a gazdaságilag rettentően érzékeny helyzetben ma. Ahol minden európai állam "teljes tagadásban" van hogy mennyire érintette őket a Lehmann testvérek "nagyon rossz tréfája" igazából nem nagyon van mást tenni mint a fentebb leírtak.

cs.zoli 2013.07.08. 15:42:56

@Praktikum: Nem is ezzel van a gond, mert aki igazán hajlandó gondolkodni, az igenis látja, hogy az EU meg az IMF nem jótékony lelkek gyülekezete, hanem egyes gazdasági lobbik érdekérvényesítője. Viszont vannak alapelvek, amiket ha elvetünk, és bár most úgy tűnik, csak az "idegen befolyás" érdekeit szolgálják, a piaci alapvetéseket nem lehet lehúzni a WC-n anélkül, hogy valamit állítanánk helyette. Most viszont ez folyik itthon pontosan. A háttérben pedig vitatható alapokon (a magyar jobb, mint a külföldi, a magyar tulajdonos jó, a külföldi rossz, az állam jó gazda, a magántulajdonos pénzhajhász, stb.) a gazdaság jó részének tulajdonviszonyait átalakítják, és csak a vak nem látja, mire megy ki a játék. Vizsgálni nem lehet semmit, és amikor az EU ezt nehezményezi, rájuk sütik, hogy beleszólnak a belügyekbe, meg nem akarják, hogy ne a külföldi multik tulajdonolják az országot. A cirkuszt-kenyeret elvből a cirkusz nagy többséggel vezet, mit írjak még?

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 15:43:59

@midnight coder: A dolog másik oldala az, hogy a MANYUP-tagok egyszer nyugdíjba mennek és akkor nekik az állam kevesebb nyugdíjat fog fizetni.
Az államkasszán sem ütött volna akkora lyukat a MANYUP, ha rövidebb átmeneti idővel vezetik be. Mennyivel jobb lenne a helyzet, ha mondjuk 10 évvel a rendszer indulása után elkezdtek volna nyugdíjat fizetni!

Praktikum 2013.07.08. 15:45:46

@Praktikum: Nézze itt háború nélkül nem lesz egység az már most látható Ciprus és Görögország példáján. Mi most úgy tudjuk hogy az említett nemzetek kormányai még mindig hozhatnak önálló döntéseket miközben a gazdasági logika azt mondja hogy a csődbe ment vállalkozást a kölcsönt nyújtók tulajdonába kellene kerülnie.

Praktikum 2013.07.08. 15:49:23

@Praktikum: Kérem ez nonszensz. Sérült a magántulajdon. Oroszország meg kissé "neheztelve" végig aszisztálta.

Itt valaki hazudik.

Évek múlva talán az unokám majd megtud valamit.

Nekünk már van jegyünk az előadásra és végignézzük.

Praktikum 2013.07.08. 15:56:40

"Jobb oldali" gazdasági bázis kialakítása folyik. Ha erre célzott. Nekünk állampolgároknak szinte teljesen mindegy hogy milyen oldali a munkáltató vagy megrendelő. Egy nem mindegy hogy a keletkezett profit milyen mértékben kerül újra beruházásra és a beruházás teremt-e megrendelést, munkahelyet, megélhetést.

cs.zoli 2013.07.08. 16:03:29

@Praktikum: Engedje meg, hogy egyet nem értésemet fejezzem ki. A fogyasztó szempontjából valóban mindegynek kellene lennie, mégsem az, mégpedig pontosan azért, amiért egy vállalkozó állampolgárnak sem mindegy, mennyire nyitott a vállalkozási piac. Ha kontraszelekció folyik, az nem csak a vállalkozói szabadságot sérti (pl. nem nyithatok trafikot, csak ha párthű vagyok), hanem ezen keresztül a piaci mechanizmusokat is befolyásolja, ugyanis csökkenti a versenyt és ezáltal potenciálisan növeli a fogyasztói árakat.

Praktikum 2013.07.08. 16:09:39

@cs.zoli: melyik szektorra gondol? Ahol politikai hovatartozására való tekintettel nem kapott megrendelést?

Praktikum 2013.07.08. 16:11:05

Melyik szektort vélelmezi kartell gyanúsnak?

cs.zoli 2013.07.08. 16:11:51

@Praktikum: a jelenlegi magyar helyzet nyilvánvalóan nem 2010-ben kezdődött, én nem az a vitapartner vagyok, aki az egyik oldalt isteníti a másikat meg elítéli.
Viszont a helyzet romlása feltétlenül érzékelhető, ami természetesen nem menti fel a 2010 előtti kormányokat semmi alól. Puszta megállapítás.

Praktikum 2013.07.08. 16:20:02

Nézze a megrendelések visszaesése érzékelhető a Lengyel, a szlovák, a román piacokon ahonnan nekem információim vannak. Hasonló mértékű a visszaesés mint Magyarországon. Azon szektorban ahol én dolgozom.

midnight coder 2013.07.08. 16:23:11

@Online Távmunkás: Abból tudnak járulékot fizetni, amit befizettek, illetve a kamataiból.

Ha a teljes rendszert veszed számításba, akkor a két felállás durván így néz ki:

1. Van manyup. Polgár számlájára állam bácsi rátesz 10 ezer forintot. Erre felvesz 10 ezer forint hitelt. Eltelik 20 év. Állam bácsi kifizeti ez alatt a 10 ezer forintot és a hitel kamatait a hitelezőknek. Plusz fizeti a magasabb államadósság költségeit (leminősítés). A polgár pedig megkapja a 10 ezer forintot + a kamatot amit a manyup fizet (tegyük hozzá, hogy a manyupok az elmúlt jó pár évben kötelezve voltak állampapírok vásárlására). Ha közben a manyup becsődöl, akkor persze állam bácsi fizeti a polgárnak a 10 ezer forintot, mert állami garancia van.

2. Nincs manyup. Állam bácsi 20 év múlva kifizeti a polgárnak a 10 ezer forintot + a kamatot amit a manyup fizetne.

Praktikum 2013.07.08. 16:23:38

@cs.zoli: Az általam ismert kisvállalkozások válasza a termelési idő csökkentése és olcsóbb alapanyagok használatában merül ki. Az új termékek is szerényebb kivitelüek de jobb a kidolgozottság.

cs.zoli 2013.07.08. 16:25:37

@Praktikum: bocsánat, de ezt itt most nem tudom értelmezni, elvekről értekeztünk, csak a végén csúszott el aktuálpolitizálásba, amit sajnálok.

midnight coder 2013.07.08. 16:30:27

@cs.zoli: Kína pont úgy lett nagy, hogy a legtöbb piaci alapvetést lehúzta a WC-n. A nagyon piaci EU pedig (ahol a még többé-kevésbé működő országokban állam bácsi nagyon is odafigyel arra hogy védje a saját érdekeit) lassan de biztosan megy a csőd felé. Mert ne hidd, hogy csak mi vagyunk szarban. A pár legnagyobb kivételével, Pl. németek szarban van ott mindenki, de aki kihagyta a 40 év cuculizmust, plusz előtte szétrabolta a világot, picivel több tartalékkal rendelkezik mint mi.

Praktikum 2013.07.08. 16:31:15

Lengyelországban például kevesebb kínai árut, alapanyagot látok mint korábban. Ami bekerül az olasz árú címszó alatt jön be. Ha ezt a helyiek észrevételezik és hangot is adnak ennek akkor abból az árucikkből nem rendelnek többet. Ennyi. Szavaznak a megrendelésükkel. Nekem nagyon tetszik.

cs.zoli 2013.07.08. 16:34:45

@midnight coder: ez nem valós kép.

1. van manyup: a manyup lényege nem a magánkézben levő biztosító, hanem az egyéni felkészülés tudatosítása, főképpen a legális (és ezért járulákfizető) munkavállalás ösztönzése munkavállalói oldalon. Ideális esetben a gazdaság fehéredése, amiből az állam, bevételei révén szintén profitálhat.
A manyupnál valóban nagyon elengedték a kezelési díjakat, nyilván ott is ment a lobbitevékenység meg a mutyi, ezek nem új találmányok. Viszont a legfőbb kérdés az az, vajon a létező megtakarításokat, mindegy kinek a tulajdona, vajon lehet-e jobb hozammal fialtatni, mint amilyen kamatra az állam pénzt kap, illetve, vajon a rendszer hozadéka fedezi-e a kieső járulékbevételeket.
Nyilván az állam tett rá, mennyi hitelt vesz föl, és a haverok kapták a magas kezelési díjakat. Aztán jött a válság és romlott a korfa. A körülmények tehát nem igazolták a várakozásokat, de ez nem az állami nyugdíjrendszer mellett érv. Az ugyanúgy és ugyanazoktól a gazdasági és népességi folyamatoktól függ, mint a manyup. Tévedés azt gondolni, hogy manyup nélkül kánaán lenne. Viszont most az emberek, ha lehet, mégjobban azt gondolják, nekik semmit nem kell adni, viszont minden jár, majd az állam mindenkit eltart, mert az állam, főleg, ha jó (magyar, nemzeti) kezekben van, jó és gondos gazda, és virágzó szép országunk majd mindenkiről gondoskodik.
Hát egy túróst...

2. Nincs manyup. Állam bácsi azon nyomban kifizeti a 10kHUF-t a jelenlegi jogosultaknak. 20 év múlva meg lesz ami lesz. 20 év múlva egy nem lesz biztosan: ugyanezek a személyek kormányon (bár 70 éves születésnapját a Nép Szeretett Vezérének még biztos megünnepelnék...)

Praktikum 2013.07.08. 16:35:33

@cs.zoli: "Viszont a helyzet romlása feltétlenül érzékelhető, ami természetesen nem menti fel a 2010 előtti kormányokat semmi alól. Puszta megállapítás." Erre kezdtem el válaszolni mert a gazdasági helyzet romlását értettem ki a megjegyzéséből és belemerültem a tapasztalataim taglalásába

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 16:36:56

@Online Távmunkás:

"A 200 négyzetméteres lakásméret a vagyont mutatja, ekkora vagyonnál már ne legyen indok, hogy sok a gyerek."

Van 5 gyerek meg a nagyszülők is ott laknak, az már 9 fő, azaz 22 négyzetméter/fő. Egy másik család 1 gyerekkel, 100 négyzetméteren, azaz 33 négyzetméter / fő. Melyik a nagyobb luxus?

Másrészt ha egyik lakás ér 50 milliót pedig csak 100 négyzetméter, a másik meg 25-öt pedig 200 négyzetméter, akkor igazságos így adóztatni? Ha meg idős ember egész életében élt egy lakásban, aztán a környék hirtelen felkapott lett, miért kellene megszívatni?

Szvsz az egész ingatlanadó nevetséges dolog, milyen alapon adóztatják meg azt, ami után már eleve kifizettél a béred alapján 60%-ot és még az illetéket is?

"A 20 millió nem egy nagy ár első ingatlanként, viszont mennyien vannak az országban, akiknek a második ingatlana is ennél drágább?"

A 20 millió helytől függően lehet egy kis lakás és egy 200 négyzetméteres jó állapotú ház nagy telekkel és medencével.

cs.zoli 2013.07.08. 16:39:04

@midnight coder: Kína nem túl jó példa, a tervgazdaság előnyei ötvöződnek a világ egyik legkorruptabb vezetésével. Kínában alacsonyak az adók és praktikusan nincs szociális háló, nincs nyugdíj, az egészségügy fizetős, dolgozóknak alig van pár nap szabadságuk. Az ipar a környezet rovására a legolcsóbb és legkörnyezetkárosítóbb termelési módokat használja. Praktikusan egy rabszolgatársadalomhoz hasonlít a világ legnagyobb társadalmi különbségeivel.
Ipari jogvédelem nincs, mindenki azt gyárt, amit tud és akar.
Nem gondolom, hogy bármilyen szempontból követendő példa lenne.

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 16:39:19

@Online Távmunkás:
"Igen, a rokkantnyugdíjasok kicsit több mint fele már betöltötte a nyugdíjkorhatárt, de nem nyugdíjat, hanem rokkantnyugdíjat kap, mert nyugdíja nem lenne."

Miért ne kapna? Aki 20 évet legalább ledolgozott, az kap valamekkora nyugdíjat nyugdíjkorhatár után, ezek az emberek meg nem feltétlenül fiatalon lettek rokkantosítva.

cs.zoli 2013.07.08. 16:42:13

@Ensiada Arkoveitie: "Szvsz az egész ingatlanadó nevetséges dolog, milyen alapon adóztatják meg azt, ami után már eleve kifizettél a béred alapján 60%-ot és még az illetéket is?"
Gazdasági racionalitása van, az ingatlan uis holt tőke, ha ehelyett gazdaságba fektetnénk a pénzünket, valószínűleg jobb lenne.
De ugye minden ilyen megállapítás a folyamatosan növekvő gazdaság paradigmája közepette érvényes, amit még tartozunk felülvizsgálni, tekintve, hogy fenntarthatatlan.....

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 16:45:00

@Online Távmunkás:
Érdekes, de nekem az a tapasztalatom, hogy a műszaki, természettudományi, orvosi, gyógyszerész, stb. szakokon jóval felülreprezentáltabbak a falusi, nem értelmiségi szülők gyerekei, míg az értelmiségi szülők gyerekeinél inkább a jogász, közgazdász a gyakoribb. Az értékteremtés pedig előbbiekre épül, utóbbiak szervezik meg.

mahet 2013.07.08. 16:49:09

@Kivlov: "az ország 3/4ét nekik kell eltartaniuk"

He-he, a kis optimista....

www.vg.hu/lapokkepek/cikkek/27000/27549_ados.jpg

Kis túlzással 285e fő tartja el a maradék 9 milliót. És ez a 285e fő éppen iszonyatos tempóban hagyja el az országot nyugat felé.

lavór 2013.07.08. 16:52:12

@Ensiada Arkoveitie:

Azért lassan nem ártana megtanulni kapálni az értelmiségnek. De végül is a közmunkán majd belejönnek.

Ensiada Arkoveitie (törölt) 2013.07.08. 16:57:01

@cs.zoli:
Az ingatlan befektetésnek fontos szerepe van közvetve a munkaerő mobilizálásában.

mahet 2013.07.08. 17:01:01

@lavór: nekünk jó, azoknak akik itt maradnak kevésbé. Bár ki tudja, van élet számítástechnika, áram, olaj stb nélkül is.

Szittya lovasok járnák a vidéket, nyilakat lövöldöznek az elhaladó román helikopterekre.
A parasztok a mezőn dolgoznak reggel 4-től, sötétedésig.
Az asszonyok rovásírásra tanítják a gyerkőcöket a jurtában vagy tűzifát gyűjtenek.

Ej.. be szép is lenne!

lavór 2013.07.08. 17:07:01

@mahet:

Szuper zöld lenne. :)

@Ensiada Arkoveitie:

Ugye most viccelsz?
Az ingatlanárak a béka popója alatt vannak. :)
Remek befektetés volt. :)
Bérlakásokkal lehetne mobilizálhatóvá tenni a magyarokat, de ez már csak álom marad, mivel mindenkivel megvetették a valamikori önkormányzati lakásukat.
Na meg nincs munkahely, ami miatt nagyon mobilizálnám magam.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 17:08:34

@midnight coder: A 2. pont teljesen téves. Ha nincs MANYUP, akkor nincs 10 ezer forint félretéve a nyugdíjra, nincs kamat és az állam abból fizet, amit adott évben beszed a járulékokból. A dolog itt bukik, mert egyre több a nyugdíjas és egyre kevesebb a dolgozó, nem véletlen, hogy folyamatosan emelik a nyugdíjkorhatárt és az újonnan nyugdíjba menők kevesebb nyugdíjat kapnak, mint amennyit mondjuk 10 éve osztogattak.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 17:11:10

@Ensiada Arkoveitie: Az ingatlanadónál jobb módszert még nem találtak ki arra, hogy az eltitkolt jövedelmeket megadóztassák.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 17:13:26

@Ensiada Arkoveitie: Aki eleget dolgozott és nyugdíjat kap, az nem jelenik meg a rokkantnyugdíjas statisztikában, csak öregségi nyugdíjasként szerepel.

lavór 2013.07.08. 17:19:56

@Online Távmunkás:

Igen ám, csakhogy Magyarországon szinte nincsteleneknek is van ingatlanjuk. A fejletlen nyugaton meg csak módosabbak rendelkeznek saját lakással, házzal. Így érthető is, hogy mely társadalmi réteget célozza meg az adónem.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 17:27:09

@Ensiada Arkoveitie: Főként agrár és pedagógus lesz az első generációs diplomásokból, náluk a legkisebb a diplomás szülők aránya. Az tény, hogy orvosnak és jogásznak főleg olyanok mennek, akiknek a szülei is orvosok vagy jogászok voltak.

Most nem találom a legfrissebb tanulmányt, de szerintem még mindig háromszor-négyszer nagyobb esélye egyetemi diplomát szereznie egy gyereknek diplomás szülőkkel, mint 8 általános végzett szülőkkel.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 17:28:25

@lavór: A nincsteleneknek ritkán van 20 millió feletti értékű ingatlana...

lavór 2013.07.08. 17:50:31

@Online Távmunkás:
Jogilag ingatlannak számít minden régi megvásárolt öröklakás, amit ugye pár százezer forintért vehetett meg a főbérlője. Így aztán ingatlantulajdonos lett, ha kis nyugdíjas, ha épp munkanélküli, ha rokkant, mindegy.

lavór 2013.07.08. 18:21:17

@Online Távmunkás:

Gondolom, ezt a tanulmányt fogod olvasgatni, ha megtaláltad, amikor a műtőasztalon fekszel példának okáért, és várod a az egyetemi tanár, orvosprofesszor sebészt, aki mindösszesen csak 87 éves, és remegő kezében a kissé életlen szikéjével közeledik feléd. :)

Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn · http://darazskarcsi.blog.hu 2013.07.08. 19:44:56

@Online Távmunkás:

"A gépkocsik értékének meghatározására van egy Európa-szerte elfogadott katalógus."
- Szart sem ér. Közelítésnek jó, de az autó valós értékéhez semmi köze. Tapasztalatból mondom.
Persze ha én azt mondom, hogy az autóm 3 milliót ér, a hivatal szerint nyolcat, akkor vegye meg nyolcért. Semmi gond.

"A 200 négyzetméteres lakásméret a vagyont mutatja, ekkora vagyonnál már ne legyen indok, hogy sok a gyerek."
- Több generáció is lakhat együtt.
- Másik vonal , a sok gyerek. Csinálj 7 gyereket, lakjál utána velük egy 80 nm-es lakásban.

"A 2. ingatlan után fizetendő adó nem lehet akkora mértékű, hogy ne érje meg kiadni és eladásra kényszerítsen. Mondjuk évente a 20 millió feletti rész 0,3%-a, az egy 50 milliós ingatlannál havonta 7500, nem egy nagy tétel."
- Történetesen van egy 50 milliós ingatlanban résztulajdonom, amit kiadunk. Jelenlegi piaci helyzetben az ingatlan mindössze 30 milliót ér. Annyiért is nyögve lehetne eladni. Örömest eladom 50-ért bármikor, lásd előbbi felvetést, ha felértékelik annyira, vegyék meg annyiért.
Jelenleg ezt az ingatlant 150-200 ezer havi díjért, plusz rezsi lehetne kiadni, de bizonytalan, találnánk-e rá bérlőt annyiért. Ezért csak 130 EFt plusz rezsi a díja. Egyetemistáknak, mivel a hazai jogkörnyezet miatt nem érdemes magyar családnak kiadni, mivel nem tudod őket kitenni, legalább is alig.
A 130 EFt bérleti díjnak 117 EFt az adóalapja, amiből lejön 16% SZJA, és mivel évi 1 MFt-ot meghaladó a bevétel, még 14% Eho.
Marad 94.500 Ft havonta. Ebből még lejön pár költség, havi szinten olyan 8.000 - 12.000 Ft között (Internet, takarítás a nyáron, két havi közös költség a nyáron, apróbb javítások), biztosítás, kommunális adó és évente még 80.000 Ft-ot tartalékba teszünk a komolyabb felújításokra (Pl ha egy új mosógép kell). Ez utóbbi 80 ezret el is költjük, legkésőbb két-három évente. Ha nem géppótlásra, akkor festésre, illetve egyéb nagykarbantartási munkákra.
Marad rajta durván havi 75.000, amit ha visszaszámolunk 12 hónapra (Mivel csak 10 hónapig van egyetem, ellenben 12 hónapból áll az év) akkor 62500 Ft/hó. Ebből vennél el tőlem még 7-8 ezer Ft-ot, csak azért, mert megörököltünk egy lakást, amit nem akarunk áron alul eladni, de nem is akarjuk, hogy üresen álljon. Könnyű belátni, hogy egy ilyen vagyonadó után maradna kb. 25 ezer Ft havi nyereség rajta. Törvényesen, leadózva.

A gépkocsik regisztrációs adóját nem csökkenteni, hanem eltörölni kellene.
Megszűnne a rendszámprobléma is.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 20:06:26

@lavór: Ha munkanélkülis és ragaszkodik egy 20 milliós ingatlan fenntartásához olcsóbbra cserélés helyett, akkor az elég érdekes szituáció...

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 20:08:11

@lavór: Igen és nagyon fogok örülni, hogy felmentést kapott a kényszernyugdíjazás alól, mert egyetemi professzor :)

lavór 2013.07.08. 20:13:16

@Online Távmunkás:

Honnan veszed a 20 milliós értékhatárt?
De nem nagy összeg az a 20 milla, pláne egy élénk ingatlanpiac mellett.
De nem kell aggódni, nem azért nincs még bevezetve, mert aggódnak a kisemberek miatt kedves vezetőink,
most gondolják ki, hogy úszhatják meg az ingatlanadó fizetését. Ha rájöttek,, máris bevezetésre kerül. Örülhetsz, és fizethetsz majd.

Nem felmentést kapott a vén trotty, nem lesz fiatalabb, csak a remegő kezű múmiák, elavult műtéti technikákkal.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 20:21:53

@Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn: Aki 7 gyereket csinál, az kap havi 112 ezer családi pótlékot és nem fizet SZJA-t havi másfél millióig :)

Az az ingatlan miért lenne 50 milliós, ha 30 milliót ér?

Mindenféle felújítási tartalék mellett kapsz havi átlagban 62500 forintot, ebben mi a rossz? Az hogy jött ki, hogy 62500-ból levonsz 7-8 ezret és marad 25 ezer? :)

Ha úgy lenne, hogy befizetsz havi 7-8 ezer ingatlanadót és beszedik a szomszéd áfacsalótól is, de neked cserébe kevesebb jövedelemadót kell fizetned, ahhoz mit szólnál?

Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn · http://darazskarcsi.blog.hu 2013.07.08. 21:20:30

@Online Távmunkás:

"Az az ingatlan miért lenne 50 milliós, ha 30 milliót ér?"
- 5 éve 50-ért lehetett volna eladni. Jelenleg 30-ért menne el. Persze lehetne árulni 50-ért is, de lehet évekig nem lenne érdeklődő.

"Mindenféle felújítási tartalék mellett kapsz havi átlagban 62500 forintot, ebben mi a rossz? Az hogy jött ki, hogy 62500-ból levonsz 7-8 ezret és marad 25 ezer? "
- Ketten kapjuk a 62500-at.

"Ha úgy lenne, hogy befizetsz havi 7-8 ezer ingatlanadót és beszedik a szomszéd áfacsalótól is, de neked cserébe kevesebb jövedelemadót kell fizetned, ahhoz mit szólnál?"
- Nem szedik be az ÁFAcsalótól a pénzt.
- A hazai adópolitika nem a jogos járandóságok, ha kell tűzzel-vassal történő beszedéséről szól, hanem a szükséges összeget felosztják valakik között valamilyen címen, akiktől remélik, hogy bejön.
Az egész adóellenőrzési rendszer rossz. Eleve ellenőrzésre csak az számíthat, akinek van adószáma. Az igazi ÁFAcsaló, aki feketén sufnituningolja a kocsikat, él mint Marci Hevesen.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2013.07.08. 23:00:45

@Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn: Ha 5 éve egy mesterségesen felfújt ingatlanpiaci buborék tetején lehetett annyiért eladni, akkor majd 10 év múlva talán megint ér annyit.

Az ingatlanokkal az a helyzet, hogy sokkal nehezebb a létezésüket letagadni, mint ahogy az áfával és jövedelemadóval trükközés esetén. Az összes ingatlant ismeri az állam, mehet az adókivetés, egyszerűen ellenőrizhető. Még az összes alkalmazottat sem ismerik a bejelentési kötelezettség ellenére sem, ha jövedelemadót kell beszedni.

WildBear 2013.07.09. 09:33:16

@Kivlov: És ne aggódj, nem a szabolcsi 8 elemis sokgyerekes munkanélküli fog lelépni, hanem a legértékesebb rétegünk; a fiatal, idegen nyelvet beszélő értelmiségiek, és szakmunkások..
süti beállítások módosítása