Egyre több ismerősömnél látom, hogy értetlenkedik, mi a baj Paks bővítésével (pontosabban újjáépítésével). Most már összefoglalom, mert eldobom az agyam az értetlenkedéstől. :D
1. A mód, hogy Viktor egyszer csak kimegy találkozni Putyinnal és aláír egy 3 000 000 000 000 forint értékű hitelszerződést 30 évre. Ekkora beruházás még sohasem volt Magyarországon. 30 évre veszünk fel hitelt, ergo hacsak nem akarunk csúnya egyoldalú módosítást a nagy orosz medvétől és a világ legbefolyásosabb politikusától, vélhetően kemény feltételeket kell nyelnünk évtizedekig. Putyin meg ugye meggyőződéses demokrata (mint Orbán), hajlik a kedves szóra.
2. Szakmával nem egyeztettek. Illés Zoltán nem csak szép és okos, de a Vidékfejlesztési Minisztériumban a környezet- és természetvédelemért, valamint a vízügyekért felelős, mégis csendben volt. Bencsik János, aki úgy valamit értett a dolgokból éppen a napokban jelentette be, hogy nem kíván indulni jövőre semmilyen formában. Az Országos Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség (OKTVF) vezetője, Tolnai Jánosné nem csak hogy doktorival, diplomával sem rendelkezik, ráadásul hazudott, hogy mindkettő van. Ennyire veszik komolyan a környezeti kockázatot a narancsültetvényeken.
3. Nem olcsóbb lesz az áram, hanem drágább.
Felvettük a 3750 milliárd forintot 30 évre. Tegyük fel, hogy az alatt a 30 év alatt minden nap minden percében full kakaóval megy az erőmű mindkét új blokkja, 2400MW kapacitással. Az 631TWh* termelés 30 év alatt. Elosztom a bekerülési árat a termékkel: kijön, hogy minden kilowattóra áramban, amit Paks II termel majd, 6Ft csak a bekerülési ár lesz! És akkor még egyelőre csak úgy számoltam, hogy kamatmentesen kaptuk a 3000 milliárdot! Ha 1 százalékos a kamat (ami nagyon baráti), akkor már 7,5Ft. Minden egyes további százalékpont további 1,5Ft-ot jelent a kWh árban. Ha tíz százalékos lenne a kamat (ami persze nyilván túlzás), akkor már 20 Ft lenne csak a bekerár a villany kWh árában!
És akkor még nem vettem egyetlen pasztillát sem, nem fizettem egyetlen embert sem, nem számoltam a minden becslés szerint eldurvuló végszámlával, és nem vettük végig az alternatívákat sem. Mindent egybevetve akár olyan áramár is kijöhet, amennyiért most a legdrágább csúcsidőszaki áramot kaphatja az ember. Ennyit az olcsó atomról. Ráadásul ott van még egy tucatnyi egyéb szakmai probléma: mit kezdünk az atomerőműből megállíthatatlanul kiáramló villannyal, ha nincs rá éppen sehol igény? Mekkora fejtörés lesz a MAVIR-nak ezt elvezetni?
Forrás: Energiagorilla
Tudni akarjátok, miért kellett ez az egész? Rezsicsökkentés 3.0. A gázt az oroszoktól kapjuk. Egy ilyen üzlet mellé járhat jelentős kedvezmény más szolgáltatásokra is, így a kormány előadhatja, hogy a multikat sarcolta, miközben dehogy, éppen a becsületét és a Hazát adta el és abból finanszírozza a fő kampányüzenetét. És ez továbbgondolva azt jelzi, hogy tippjük sincs, miként lehetne felpörgetni a hazai gazdasági folyamatokat, ezért továbbra is a dupla GYES és a rezsicsökkentés szociális demagógiája kell nekünk.
Persze azt is tudjuk, hogy beletört a bicskájuk a saját alaptörvényükbe:
Az Alaptörvény 37. cikk (3) bekezdése szerint nem vállalhat a magyar állam olyan pénzügyi kötelezettséget, aminek eredményeként a GDP-arányos államadósság a 2013-ashoz képest növekedne. Most nem vállalhat olyan kötelezettséget, ami bármikor később növeli a nemzeti össztermékhez viszonyított államadósságot. Nemcsak hitelt nem vehet fel, ha az ilyen eredményre vezetne, de semmilyen ilyen hatású pénzügyi kötelezettséget nem vállalhat. E szabály megsértésének egyértelmű következménye van: ha mégis nő az államadósság, a kötelezettségvállalás (legyen az maga a hitelszerződés vagy az ahhoz kapcsolódó állami kezesség) semmis, mert jogszabályba ütközik. Ezzel pedig mind a magyar, mind az orosz félnek számolnia kell.
Forrás: Átlátszó.hu
De majd módosítják, ezen ne múljék. Egyet értsünk meg. Ez nem sötétzöld atomhiszti, Hanem egy indokolatlanul drága beruházás (konkrétan Csalagutat lehetne belőle építeni és ezen felül maradna 100 milliárd rezsicsökkentésre is), ami nem is viszonyul a magyar fogyasztáshoz, egyszerűen csak kellett valamit vennünk a kampányelemek finanszírozásáért cserébe az éppen a Szovjetuniót újjáépítő Putyin elvtárstól.
Gondolom akik most tapsolnak Viktornak, azok nem tudják, milyen téttel járt az ukrán lázongás és hogy mi megy Moldova északi részén az ott lévő szakadár kommunistákkal. Éppen kelet és nyugat csatázik, a szabad piac gátlástalan trösztjei és a posztfeudalista maffiózók vívják kíméletlen harcukat a nép pénzén és Viktor éppen utóbbihoz igazolta Focisztánt. Minden több, mint aminek látszik, az ország sorsa ebben a döntésben is utolsó szempont volt.
Utolsó kommentek